Trwają uroczystości 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W kraju i za granicą trwają uroczystości 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W ramach obchodów w Ossowskim Panteonie Bohaterów zostały dziś odsłonięte kolejne pomniki ofiar tej narodowej tragedii.

W dolinie 96 Dębów Smoleńskich stanęły popiersia Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki „Solidarności” oraz Janusza Kurtyki, prezesa IPN-u.

Uroczystościom, które rozpoczęły się w Kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej przewodniczył ks. abp Henryk Hoser. Ordynariusz Warszawsko-Praski powiedział, że święcąc popiersia naszych wybitnych rodaków, patriotów, którzy oddali życie za ojczyznę, jednocześnie święcimy ich bogaty dorobek życia.

– Pani Anna Walentynowicz była współzałożycielką Solidarności – tej grupy współzałożycieli, którzy później zostali zmarginalizowani. Niech to popiersie świadczy o jej całożyciowej walce, by ideały, które w sobie nosiła stały się ciałem. Rolą pana prof. Janusza Kurtyki, prezesa IPN-u, było poszerzenie świadomości wspólnotowej, narodowej, ale jednocześnie obudzenie naszego wspólnego sumienia. Niech dorobek również jego krótkiego życia będzie tutaj uwieczniony. Ci, którzy będą tu przyjeżdżać, na pewno będą sięgać głębiej, do samych źródeł, które stworzyły te osoby, które je ukształtowały, i które się okazują bardzo dojrzałym owocem winnicy Pańskiej – mówił ks. arcybiskup Henryk Hoser.

Wczoraj w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odsłonięte zostało Epitafium Smoleńskie. Pamiątkową tablicę odsłonił podczas Mszy św. metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek-Głódź.

Pokolenia, które będą tu do św. Brygidy przychodzić, będą odczytywać te nazwiska Polek i Polaków, ale dni ich życia, pracy, codzienności zbiegło się tu w Trójmieście – w Gdańsku, w Sopocie. Budzą wspomnienia szlachetnej postaci pana prezydenta, jego pełnej wdzięku i prostoty małżonki, ludzi sumienia, prawych chrześcijan, obywateli Polski – ojczyzny, którą kochali, dla której pracowali, dla której służyli i oddali życie – podkreślał arcybiskup Sławoj Leszek-Głódź.

Na płaskorzeźbie, oprócz postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zostały umieszczone inne wizerunki osób ściśle związanych z Pomorzem: Ryszarda Kaczorowskiego, Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego i Anny Walentynowicz, a także Andrzeja Karwety i Lecha Solskiego.

O ofiarach katastrofy smoleńskiej pamięta również Polonia. W Chicago w trakcie trzydniowych obchodów 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, zaplanowano Msze św. w intencji ofiar, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi Franciszkowi Gągorowi i apel poległych. W Nowy Jorku rocznicowa Msza św. będzie sprawowana w niedzielę w katedrze św. Patryka. W pobliskim Doylestown, zwanym „amerykańską Częstochową”, rocznicowe obchody odbędą się 18 i 19 kwietnia; zaplanowano nabożeństwo i sympozjum z udziałem rodzin ofiar katastrofy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl