Autorstwa Nieznany (Franz Konrad przyznał się do wykonania wielu fotografii, jednak najprawdopodobniej część zrobili fotografowie Propaganda Kompanie nr 689.[1][2]) - en:Image:Warsaw-Ghetto-Josef-Bloesche-HRedit.jpg uploaded by United States Holocaust MuseumTo zdjęcie było poddane obróbce cyfrowej i może różnić się od wersji oryginalnej. Zmiany: artifacts and scratches removed, levels adjusted, and image sharpened. Oryginał można obejrzeć tu: Stroop Report - Warsaw Ghetto Uprising 06.jpg: . Modyfikacje zostały wykonane przez użytkownika Durova., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3584240

Ocalały z getta warszawskiego: Żyję dzięki polskim przyjaciołom

Żyję dzięki polskim przyjaciołom, ludziom, którzy nam pomogli – mówił podczas spotkania w Muzeum Historycznym w Sztokholmie Piotr Zettinger, który w wieku czterech ocalał z getta warszawskiego.

Dopiero później mieszkający dziś w Szwecji Piotr Zettinger dowiedział się, że ucieczkę kanałami zorganizowała znajoma jego ojca sprzed wojny, Irena Sendlerowa.

„Pamiętam, że ktoś z dorosłych powiedział, że po odliczeniu 30 kroków niemieckiego strażnika mam biec, a następnie wskoczyć do dziury w ziemi” – opowiadał ocalały z warszawskiego getta.

„Po stronie aryjskiej” Zettinger trafiał do różnych rodzin, u których mieszkał po kilka dni, tygodni albo miesięcy. Ostatecznie na dłużej zamieszkał w prowadzonym przez siostry zakonne gospodarstwie rolnym, a następnie został przeniesiony do klasztoru z sierocińcem. Tam po wojnie został odnaleziony przez matkę.

„Początkowo nie wiedziałem, kim jest ta kobieta. Pamiętam, że płakała” – mówił.

Piotr Zettinger wyemigrował do Szwecji po antysemickiej nagonce władz komunistycznych w 1968 roku. Wspominał, że trudno mu było opuścić polskich przyjaciół, a zanim wyjechał, pomoc ponownie zaoferowała mu Irena Sendlerowa.

„Jeśli sytuacja się pogorszy, ja i moi znajomi z czasów wojny znów będziemy działać” – cytował jej słowa.

Spotkanie z ocalałym z getta warszawskiego zorganizował Instytut Polski w Sztokholmie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Z tej samej okazji w rezydencji ambasadora RP w Sztokholmie dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Albert Stankowski, przedstawił projekt powstającej placówki. Zaprezentowano także film z wykopalisk oraz zaprezentowano część przyszłych eksponatów. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym ambasador Niemiec, sztokholmskiej gminy żydowskiej oraz Szwedzkiego Muzeum Holocaustu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl