Autorstwa Nieznany (Franz Konrad przyznał się do wykonania wielu fotografii, jednak najprawdopodobniej część zrobili fotografowie Propaganda Kompanie nr 689.[1][2]) - https://research.archives.gov/description/6003996, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4597905

81 lat temu Żydzi z warszawskiego getta stanęli do nierównej walki z niemieckimi oprawcami

19 kwietnia 1943 r. ludność żydowska zamknięta w getcie warszawskim podjęła heroiczną walkę przeciwko niemieckiemu okupantowi. Rozpoczęła ona powstanie, które przeszło do historii jako największy i najbardziej dramatyczny zbrojny zryw Żydów w okresie II wojny światowej. W piątek minęło 81 lat od tych tragicznych wydarzeń.

W 1940 r. niemieccy okupanci zaczęli oddzielać polskich Żydów od reszty społeczeństwa. W ponad 400 miastach i wioskach hitlerowcy utworzyli getta. Największe z nich powstało w Warszawie. Warunki życia, jakie tam panowały, były dramatyczne.

– Miarą tego, jak potworne warunki sanitarne, higieniczne panowały w getcie jest fakt, że na średnio ok. 400 tys. jego mieszkańców przez półtora roku istnienia getta, aż do Wielkiej Akcji, zmarło ponad 92 tys. jego mieszkańców – zwrócił uwagę Bartosz Januszewski z gdańskiego oddziału IPN.

Żydzi umierali z głodu, wycieńczenia i chorób. Jednak tempo niszczenia ludności żydowskiej wydawało się dla Niemców zbyt wolne.

– W związku z tym podjęto decyzję o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” i od 1942 r. mordowano systematycznie Żydów. Wreszcie resztka – można by powiedzieć – tych, którzy pozostali jeszcze w getcie warszawskim przygotowała się do walki – nierównej walki z Niemcami. De facto Żydzi nie mogli liczyć, że zwyciężą z Niemcami, ale chcieli zamanifestować, chcieli pokazać swoją wolę walki i że nie pozwolą na to, żeby Niemcy prowadzili ich na śmierć – mówił dyrektor lubelskiego oddziału IPN, dr Robert Derewenda.

19 kwietnia 1943 r. Żydzi rozpoczęli powstanie. Walki trwały do 16 maja, kiedy to dowodzący siłami niemieckimi raportował do Berlina: „Żydowska dzielnica mieszkaniowa nie istnieje. 56 tys. Żydów ujęto lub zamordowano”. W piątek minęło 81 lat od wybuchu powstania. W Warszawie uczczono pamięć żydowskich bohaterów. [czytaj więcej]

Wokół powstania w getcie warszawskim narosło wiele mitów i przekłamań. Na antenie naszej rozgłośni historię zrywu odkłamywał dr Leszek Pietrzak, historyk i felietonista Radia Maryja. [słuchaj] [czytaj]

Żydzi w trakcie dramatu wojny w wielu sytuacjach mogli liczyć na Polaków. Na kartach naszej historii zapisało się wiele pięknych świadectw heroicznej pomocy – wśród nich pomoc w ucieczce z getta i ukrywanie Żydów przed niemieckimi oprawcami. Żywym pomnikiem pamięci o tych, którzy ratowali żydów w czasie II wojny światowej, jest toruńska Kaplica Pamięci w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz znajdujący się przy świątyni Park Pamięci Narodowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl