fot. prof. Piotr Zieliński, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Obrączkowanie bocianów czarnych w lasach RDLP w Łodzi

Dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w 2021 r. w ramach projektu Bociany Czarne Online zaobrączkowano i wyposażono w lokalizatory aż 19 piskląt bociana czarnego w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Urządzenia założono w gniazdach w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna.

Do niektórych gniazd musieliśmy wyjeżdżać kilka razy, aby wybrać właściwy dzień na założenie logerów. W jednym gnieździe, niestety, doszło do straty lęgu. Najprawdopodobniej kuna leśna zabiła duże pisklę z założonym GPS-em. Kuna zostawiła loger i metalową obrączkę na gnieździe, dzięki czemu urządzenie będzie mogło być wykorzystane w przyszłym roku – powiedział prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

W 2021 r. udało się także odnaleźć nowe gniazda bociana czarnego i dołączyć je do lokacji monitorowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

Co to jest loger i po co jest zakładany?

Loger to urządzenie GPS. Waży niewiele – zaledwie 18 g (bateria paluszek AA waży ok. 23 g) i nie stanowi istotnego obciążenia dla bociana czarnego ważącego około 3000 g. Ponadto, z uwagi na niewielkie rozmiary, logery nie przeszkadzają ptakom w ich codziennej aktywności, a pozwolą naukowcom śledzić losy młodych bocianów czarnych po opuszczeniu gniazda. Urządzenia mają baterie solarne i pamięć rejestrującą ok. 130 tys. pozycji GPS; są aerodynamiczne, wodoodporne. Oprócz pozycji GPS odnotowują aktywność ptaków, wysokość na jakiej lecą i temperaturę.

Wieści od młodych z 2020 r.

W roku 2020 w lasach RDLP w Łodzi założono 15 lokalizatorów na pisklęta bociana czarnego. Z Polski wyleciało 12 piskląt. W lipcu tego roku 7 z nich spędziło lato w różnych częściach Europy: jeden na Węgrzech, dwa w Rumunii, jeden w Mołdawii, dwa w Bułgarii.

Jednym z ptaków w Bułgarii jest Finezja (wyleciała z gniazda, z którego przeprowadzana jest transmisja online). Interesująca jest obserwacja jednego młodego bociana czarnego, który po przylocie do Europy obrał kierunek na wschód i w tej chwili znajduje się już w Rosji nad Donem, 1700 km od macierzystego gniazda w Nadleśnictwa Złoczew. Zastanawiające jest, czy jesienią ominie Morze Czarne od wschodu, lecąc do Afryki prosto na południe, czy też wybierze trasę sobie znaną, ale znacznie dłuższą i ominie Morze Czarne od zachodniej strony.

Co dzieje się aktualnie w gnieździe na dębie?

Aktualnie na gnieździe przebywa trójka młodzieży: Frezja, Felek i Florka. Imiona zostały wybrane głosami obserwatorów w serwisie Facebook. Jak je rozpoznajemy? Frezja ma na logerze czarny pasek na górze. Florek ma czysty pasek. Felek ma czarny pasek na dole logera.

Na etapie lotnych piskląt zdarza się, że jeden z rodziców znika – uznaje, że wypełnił swoją rolę. I tak się stało – Fermina karmiła ostatni raz 24.07.2021 r. Zarówno w tamtym, jak i w tym roku, wytrwalszym opiekunem pozostaje samiec, czyli niezastąpiony Florentino, choć w najważniejszym czasie wzrostu piskląt to Fermina karmiła je więcej razy dziennie.

Pierwsze loty za płoty

29 lipca 2021 zostanie zapamiętany jako dzień pierwszych lotów Frezji, Florka i Felka – całej bocianiej trójki z gniazda na dębie w woj. łódzkim. Felek – bocian, który wykluł się najpóźniej, poleciał jako pierwszy – 29 lipca 2021 o godz. 12.57. Ponownie wzniósł się o 13.14, a przykład z niego postanowił wziąć jego starszy brat – Florek. Pierwszy lot Frezji nastąpił tego samego dnia. Poleciała o godz. 18.39. Być może była onieśmielona ze względu na pokładane w niej, jako najstarszej i najlżejszej, nadzieje. Wiele osób stawiało na to, że to ona pierwsza wyleci z gniazda.

29.07.2021 12:57 Pierwszy lot Felka

29.07.2021 13:14 Pierwszy lot Florka

29.07.2021  18:39 Pierwszy lot Frezji

RDLP w Łodzi/prof. Piotr Zieliński, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl