Obchodzimy dziś Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Polacy dekorują dziś swoje domy, miejsca pracy oraz ulice biało-czerwonymi flagami. W wielu miejscowościach w kraju, a także za granicą odbędą się uroczystości patriotyczne.

W stolicy obchody Dnia Flagi zaplanowano z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

O godz. 11:15 rozpocznie się uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Pół godziny później przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożony zostanie wieniec.

W południe na dziedzińcu Belwederu odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz wręczenie flag państwowych organizacjom z kraju i polonijnym. Przemówienie podczas wręczenia odznaczeń wygłosi prezydent Andrzej Duda. O godz. 18:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie Msza św. w intencji ojczyzny.

Premier Beata Szydło weźmie udział w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w miejscowości Ryczów, w gminie Spytkowice. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30 w Wiejskim Domu Kultury, gdzie przewidziano wystąpienie szefowej rządu. Pół godziny później odbędzie się spotkanie Beaty Szydło z mieszkańcami gminy.

W Białej Podlaskiej przy pl. Wojska Polskiego o godz. 12:30 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich. W Katowicach wciągnięta będzie na maszt flaga państwowa przekazana wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W Toruniu o 14:00 na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej rozpocznie się uroczystość wojskowa. Po niej na Bulwarze Filadelfijskim odbędzie się festyn patriotyczny. W ramach festynu zaplanowano pokaz tańców narodowych, wystawę zabytkowych pojazdów, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czy koncert Orkiestry Dętej z Koronowa.

Na Jasnej Górze w południe otwarta zostanie wystawa „Regalia Matki Bożej, Królowej Polski” z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Otwarcia dokona przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl