Polacy świętowali Dzień Flagi RP

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Sejm uchwalił to święto w 2004 roku. Cel? Propagowanie wiedzy o symbolach narodowych i polskiej tożsamości.

W Warszawie prezydent Polski wraz z małżonką uczestniczył w podniesieniu flagi państwowej na maszcie Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie na Placu Zamkowym para prezydencka rozdawała polskie flagi.

– Wczoraj też umocowaliśmy flagę, bo nie ma uchwytów na balkonach, dzisiaj się już tego nie robi. Flagę trzeba gdzieś kupić i trzeba się o to postarać. Trzeba to pielęgnować – mówił jeden z uczestników obchodów.

Dziś w całej Polsce nie zabrakło też pikników i festynów patriotycznych. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przyjęli zaproszenie na jeden z nich    – w Halinowie. Przede wszystkim po to, by spotkać się z najmłodszymi.

– Przyjechaliśmy z żoną z polskimi flagami, żeby je rozdać przede wszystkim dzieciom, żeby najmłodsi byli blisko z naszymi narodowymi barwami. Mam nadzieję, że dzieci są zadowolone – mówił prezydent Duda.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się natomiast z mieszkańcami Stalowej Woli. Podkreślił, że Polskość to solidarność, wolność i walka o prawdę.

– Dzisiaj wywieszamy nasze flagi i będą one wisieć, tak jak zadecydowałem, do końca obchodów tego jubileuszowego roku – roku niepodległości – zaznaczył premier.

Niech wszyscy widzą, że Polska jest biało–czerwona – zachęcał prezydent.

Mam nadzieję, że pod tą biało-czerwoną do końca 2018 roku i później uda nam się osiągnąć wiele sukcesów – powiedział Andrzej Duda.

A dziś Prawdziwy rekord długości polskiej biało-czerwonej flagi pobił Kraków: dwa kilometry i 57 metrów. Ogromna flaga została rozciągnięta spod Bramy Floriańskiej aż do samego Wawelu. Pomagali harcerze, turyści i młodzież.

Flaga jest symbolem trwałości i suwerenności państwa. Jeśli szanujemy państwo, musimy szanować jego symbole. Pod barwami narodowymi Polacy umierali za wolność, dlatego niosą one ze sobą szczególne przesłanie – podkreśla profesor Janusz Odziemkowski z UKSW.

– Nasze barwy nawiązują do białego orła na czerwonym polu herbowym. Są to barwy heraldyczne – biały i czerwony. Biały jest barwą srebra. Srebro symbolizowało czystość, prawdę. A czerwień męstwo, dzielne serce – tłumaczy historyk.

Niestety, nie brakuje pseudoartystycznych pomysłów, które ocierają się o znieważenie barw narodowych. Tymczasem flaga nie jest obrusem ani opakowaniem na prezent.

Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Flaga stoi po lewej stronie pomnika dla patrzącego na pomnik – przypomina Starszy Szeregowy Podchorąży Łukasz Kocur z Wojskowej Akademii Technicznej.

Na fladze nie można też umieszczać żadnych napisów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl