S. Karczewski: Naród to wspólnota losu pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych

Naród to wspólnota losu pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych; bycie cząstką tej sztafety pokoleń nadaje głęboki sens istnieniu każdego z nas – powiedział w Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków poza Granicą marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Stanisław Karczewski wygłosił orędzie z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków poza Granicą. Wskazywał, że oba te święta spaja ze sobą w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Radujmy się, ale pamiętajmy, że nie tak dawno zły los rozsypywał nas po świecie i obcy panoszyli się w naszym domu. Pamiętamy o cenie, jaką za niepodległość płaciły pokolenia Polaków. Składamy hołd bohaterom, którzy walczyli za Polskę pod biało-czerwoną flagą” – mówił Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu apelował o pamięć o tych, którzy w 1914 r. wywalczyli wolność Polsce – o „szarży ułanów pod Rokitną w 1915 roku, która przedarła się przez trzy rosyjskie linie obrony i z 64 ułanów sześciu zostało przy życiu”.

„Pamiętajmy o polskich Termopilach pod Zadwórzem, gdzie w 1920 r. oddział polskiej młodzieży zagrodził bolszewikom drogę na Lwów – z 330 młodych ludzi 318 poległo, kapitana Raginisa, który we wrześniu 1939 r. z garstką żołnierzy przez trzy dni wstrzymywał prące na Warszawę trzy niemieckie dywizje. Gdy nie miał kim i czym walczyć rozerwał się granatem. Tablica w miejscu jego śmierci wzywa: +Przechodniu powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek+” – dodał.

„My, przechodnie przez polskie dzieje, nigdy nie przestaniemy o was i waszych czynach mówić Ojczyźnie” – podkreślił. Wskazywał, że niezależnie od tego, czy żyjemy w kraju, czy poza granicami, pamięć historyczna buduje wspólnotę narodową, kształtuje naszą tożsamość, daje poczucie przynależności i uczestnictwa w życiu narodu.

Stanisław Karczewski stwierdził, że naród to wspólnota losu pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych.

„Bycie cząstką tej sztafety pokoleń nadaje głęboki sens istnieniu każdego z nas” – zaznaczył.

„Mówią nam, że przywiązanie do własnego narodu i państwa jest dzisiaj anachronizmem, że przeszkadza europejskiej integracji” – oświadczył. Zdaniem Stanisława Karczewskiego, to dzięki patriotyzmowi europejskich narodów, które przeciwstawiły się najpierw nazistowskiej, a później sowieckiej tyranii, Europa obroniła swą wolność i jest dziś oazą demokracji i dobrobytu.

„Unia Europejska przetrwa tylko wówczas, gdy obroni tożsamość europejskich narodów” – dodał.

„Dlatego w Dzień Flagi celebrujemy nasze narodowe symbole, zaświadczamy nie tylko o naszej polskiej, ale i europejskiej tożsamości. W szanującej prawa narodów Europie ojczyzn wszyscy będziemy czuli się u siebie” – powiedział.

Marszałek Senatu zaznaczył, że Polonia i Polacy za granicą mają ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, a w uznaniu tych zasług ustanowiony został Dzień Polonii.

„Z tej okazji życzę Państwu wszystkiego najlepszego. Niech radosnym obchodom tego święta towarzyszy pamięć o Ojczyźnie i tych, którzy oddali życie za to, by była wolna i niepodległa” – dodał Stanisław Karczewski.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl