fot. episkopat.pl

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej szczególną uwagę zwracamy dziś na symbole narodowe. Data 2 maja nie jest przypadkowa. Chodziło o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o szczytnych kartach historii Polski.

Tego dnia w 1945 r. polscy żołnierze zdobywając Berlin umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa i gmachu parlamentu III Rzeszy.

Na polską flagę składają się barwy biało-czerwone ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach, na tej samej szerokości. Kolor biały symbolizuje czystość, szlachetność i porządek, a kolor czerwony symbolizuje odwagę i waleczność.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk wojskowości, wskazuje, że flaga narodowa to znak, który łączy wszystkich Polaków.

Od początku naszej państwowości mamy swoje symbole. Jednym z tych symboli jest biało-czerwona flaga. Wprawdzie ona dopiero w XX w. stała się formalnie znakiem państwowym, ale już wcześniej była tym znakiem integrującym. Flaga biało-czerwona powinna być najwyżej podciągnięta, wyżej nić inna, jeżeli nie to przynajmniej na równi z innymi i to jest ten znak. Mamy być z naszej flagi dumni, być dumni z naszej polskości, mamy być tymi którzy dbają o to, żeby biało-czerwona była najwyżej – akcentuje historyk.

RIRM/TV Trwam News

drukuj