Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dziś obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tego dnia, w sposób szczególny, pamiętamy o naszych rodakach na całym świecie.

Działacze polonijni otrzymali wczoraj od prezydenta Bronisława Komorowskiego medale i odznaczenia państwowe.

Poseł Adam Kwiatkowski, z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zwraca uwagę, że rząd przypomina sobie o naszych rodakach jedynie raz do roku.

Dodał, że 8 lat rządów PO- PSL to zły czas dla Polonii i Polaków za granicą.

– Z jednej strony jest ich coraz więcej, a z drugiej strony, coraz mniej pieniędzy jest kierowanych na wsparcie, na rozwiązywanie ich problemów, podtrzymywanie polskości. To czas, kiedy nie uchwalono żadnego programu współpracy z Polakami za granicą. Jest to czas, w którym tak naprawdę Polska nie ma polityki wobec Polonii, która powinna być integralną częścią polityki zagranicznej polskiego państwa, co wynika chociażby z ostatniej debaty sejmowej. To wreszcie czas, kiedy wszelkie inicjatywy, które zgłaszaliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, które miały na celu wsparcie Polaków za granicą tak naprawdę lądowały w sejmowym koszu albo do dziś nie doczekały się możliwości debatowania i uchwalenia – powiedział poseł Adam Kwiatkowski.

Dzień Polonii został ustanowiony w 2002 r. przez Senat RP w uznaniu „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”.

Szacuje się, że nawet 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszka poza terytorium Polski.

Tymczasem szykuje się nowa fala emigracji – z Polski wyjechać może nawet 2 mln osób.

RIRM

drukuj