P. Duda w Radiu Maryja: „S” chce społeczno-rynkowego modelu gospodarki

Chcemy, aby w Polsce był realizowany społeczno-rynkowy model gospodarki; za rządów PO-PSL był 1 proc. modelu społecznego, a 99 proc. rynkowego; chcemy równowagi – zaznaczył Piotr Duda podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” ocenił 1,5 roczną działalność rządu z punktu widzenia interesów ludzi pracy.

Nawiązując do odbywającej się w poniedziałek w Warszawie manifestacji Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, przewodniczący Piotr Duda zaznaczył, że „Solidarność” nie ma powodu by protestować, gdyż  o prawa pracowników dba cały rok. Przedstawiciele związku zawodowego udali się natomiast do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

– „Solidarność” przez cały rok manifestuje swoje przywiązanie do pracownika. Jesteśmy jedynym związkiem zawodowym w naszej kochanej Ojczyźnie, który ma w preambule jasno zapisane, że swoje działania opiera na gruncie etyki chrześcijańskiej i Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła. To jest dla nas bardzo ważne, dlatego przez cały rok podejmujemy działania i manifestacje (…). Dzisiaj w dzień św. Józefa robotnika, zgodnie z tradycją jesteśmy w sanktuarium tego patrona w Kaliszu, aby modlić się o dobro, zdrowie dla polskich pracowników – mówił przewodniczący.

Piotr Duda w rozmowie z o. Dariuszem Drążkiem CSsR ocenił dotychczasowe działania rządu z punktu widzenia interesów ludzi pracy.

– Te 1,5 roku pokazało to, że można wspólnie realizować wartości, które przyświecają zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Cieszymy się, że ten czas nie został zmarnowany, ale to przede wszystkim dzięki związkowi zawodowemu „Solidarność”, bo wiele postulatów mieliśmy przygotowanych. Prawo i Sprawiedliwość idąc do wyborów (…) przejęło dużo tych postulatów od nas, chociażby tych dotyczących przywrócenia wieku emerytalnego, płacy minimalnej, zmiany Kodeksu pracy w taki sposób, żeby był przyjazny dla pracownika czy zmiany ustawy o państwowej inspekcji pracy – powiedział przewodniczący.

Gość Radia Maryja odniósł się także do zapowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej o „urealnieniu wieku emerytalnego”, a więc możliwym ponownym podniesieniu go w momencie, gdy dojdą do władzy.

– Planem Platformy Obywatelskiej jest kolejna liberalizacja rynku pracy, przechodzenia na emeryturę, czyli ci, którzy mają umowę o pracę będą utrzymywać cały system, a reszta będzie prowadzić działalność gospodarczą i nie będzie płacić składek albo jedynie w mniejszej wysokości (…). Jeśli pracownicy w Polsce nie chcą mieć przywrócenia wieku emerytalnego i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn może nawet do 70 lat, to niech się zastanowią zanim za 2 lata podejmą decyzję, na kogo głosować w wyborach – wskazał Piotr Duda.

Przewodniczący podkreślił, że „Solidarność” chce, aby w Polsce był realizowany społeczno-rynkowy model gospodarki.

– PiS wszedł z programem społecznym. My chcemy, tylko i wyłącznie, aby w naszym kraju był realizowany model gospodarki, który jest zapisany w Konstytucji, czyli model społeczno-rynkowy, a nie rynkowy, liberalny czy neoliberalny. Za rządów PO-PSL był 1 proc. modelu społecznego, a 99 proc. rynkowego. Chcemy równowagi. W symbiozie wspólnie z pracodawcami chcemy budować silną Polskę, silny polski rynek pracy. Dzisiaj nadszedł czas, by przedsiębiorcy, po przeszło 27 latach, przestali konkurować ze sobą kosztami pracy. Muszą konkurować między sobą marżami i kosztami organizacyjnymi – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z przewodniczącym „Solidarności” Piotrem Dudą jest dostępna [tutaj].

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl