Przedterminowe wybory na Malcie – 3 czerwca

Na Malcie, która obecnie sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, 3 czerwca odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne – oznajmił dziś premier tego kraju Joseph Muscat.

Joseph Muscat, którego kadencja upływa w przyszłym roku, ogłosił termin wyborów na wiecu swojej Partii Pracy, odpowiadając w ten sposób na oskarżenia rzucane przez znaną na Malcie blogerkę pod adresem żony szefa rządu, mającej jakoby prowadzić nieuczciwe interesy. Premier Malty oskarżenia nazwał kłamliwymi.

„Wszyscy wiedzą o atakach z ostatnich kilku dni na mnie i moją rodzinę. Nie mam się czego obawiać, ponieważ prawda jest po mojej stronie i jestem czysty (…). Moim obowiązkiem jest jednak nie tylko obrona własna, ale również ochrona kraju i nie będę tolerował sytuacji, w której z braku pewności giną miejsca pracy. Nie możemy pozwolić, aby niepewność spowolniła rytm maltańskiego cudu” – powiedział premier Malty.

Rząd Muscata odnosi gospodarcze sukcesy: bezrobocie jest wyjątkowo niskie, a kraj cieszy się stałym wzrostem powyżej 3,5 proc.

Premier zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia poprosi prezydenta o rozwiązanie parlamentu.

Joseph Muscat został premierem w 2013 roku. Sondaże opinii opublikowane w dwóch gazetach z niedzieli pokazują, że jego partia ma przewagę 4 pkt. procentowych nad opozycyjną Partią Nacjonalistyczną (PN).

Żona Muscata, Michelle, jak pisał kilka dni temu portal „Politico”, oskarżana jest o otrzymanie miliona dolarów za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarię prawniczą Mossack Fonseca działającą w rajach podatkowych i znaną ze skandalu Panama Papers.

Ponadto, 25 kwietnia przywódca PN Simon Busuttil powiedział, że ma dowody na to, iż szef biura Muscata, Keith Schembri, otrzymał profity ze sprzedaży maltańskich paszportów trzem obywatelom Rosji. Schembri natychmiast odrzucił te oskarżenia i zagroził procesem o zniesławienie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl