fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Obchody rocznicy powstania „Solidarności”

Jest zgoda władz Gdańska na organizację obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Prezydent miasta cofnęła odmowną decyzję po interpelacji radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu władze Gdańska odmówiły zgody na zorganizowanie obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Chodzi o wystawę pod tytułem „TU rodziła się Solidarność” przygotowaną przez IPN. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

– Jako radni miasta Gdańska z klubu PiS, niezwłocznie wystosowaliśmy interpelację do pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Dwukrotnie podczas sesji pytaliśmy panią prezydent, dlaczego miasto odmawia instalacji wystawy IPN na placu „Solidarności” – mówił Przemysław Majewski, radny PiS w Gdańsku.

Sprzeciw zgłosili nie tylko radni klubu PiS, ale także Stowarzyszenie GODNOŚĆ, IPN, media, a także sami mieszkańcy Gdańska.

Apele przyniosły zamierzony skutek.

– Przyszło opamiętanie. Widzimy pierwsze dobre kroki ze strony władz miasta – wskazuje samorządowiec.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wycofała się z poprzedniego stanowiska.

„Przyjmuję argumenty w sprawie wystawy IPN na placu Solidarności i zmieniam decyzję współpracowników. Lokalizacja powinna zostać uzgodniona w porozumieniu i poszanowaniu przestrzeni wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, świętego miejsca dla każdego gdańszczanina i Polaka” – napisała na swoim Twitterze.

Teraz pozostaje pytanie, w jaki sposób miasto zamierza upamiętnić dzień 31 sierpnia – podkreślił radny PiS Andrzej Skiba.

– To pytanie jest tak istotne, ponieważ bazuje ono na pewnych doświadczeniach. Niekoniecznie dobrych doświadczeniach. Pamiętamy, że w 2018 roku obchody rocznicy powstania „Solidarności”, obchody rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych, z udziałem najwyższych władz państwowych, zostały niestety zakłócone – przypomniał radny PiS.

Chodzi o hasło „konstytucja” wykrzykiwane z okien Europejskiego Centrum Solidarności w czasie trwania uroczystości.

Jak podkreślił polityk, radni PiS są gotowi podjąć rozmowę na temat wspólnego uczczenia „Solidarności”, by nie dochodziło do niepotrzebnych sporów.

– Są takie chwile, są takie wydarzenia w polskiej historii, które powinny nas łączyć. Jednym z takich fundamentów jest właśnie dziedzictwo wielkiego ruchu „Solidarności”, największego ruchu pracowniczego, społecznego w Europie po II wojnie światowej – mówił Andrzej Skiba.

Dlatego ten dzień powinien zostać upamiętniony godnie – podkreśla Andrzej Skiba. Wystawę z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” będzie można oglądać w kilkudziesięciu miastach Polski. Przedstawia ona m.in. genezę powstania ruchu „Solidarności”, wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl