PAP/Art Service

O. T. Bukowski OFM o Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej: W latach 50-tych XX wieku o. A. Hadam nadał temu świętemu teatrowi scenariusz. Od tamtej pory mamy do czynienia z Misterium Męki Pańskiej w obecnej formie

Tradycja organizowania Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej bierze swój początek razem z powstaniem Sanktuarium Maryjno-Pasyjnego, a więc kiedy Mikołaj Zebrzydowski sprowadził tam  zakon bernardynów. Zaczęli oni organizować życie religijne przy krzyżach i kaplicach, które się tutaj znajdowały. Szukano sposobu, aby pomóc uczestniczącym w modlitwie brać udział w jakiś sposób wyobraźnią, dlatego próbowano przeszczepić zwyczaje jerozolimskie w postaci nabożeństw pasyjnych – mówił o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, w rozmowie z portalem Radia Maryja. 

Sanktuarium Maryjno-Pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej co roku organizuje Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie od lat cieszy się dużą popularnością. Tradycja organizowania Misterium Męki Pańskiej sięga XVII wieku, kiedy to Mikołaj Zebrzydowski ściągnął do Kalwarii Zebrzydowskiej zakon bernardynów. Początkowo przedstawienie było pantomimą, jednak w latach 50-tych XX wieku przybrało formę, z którą mamy do czynienia dziś.

– Tradycja organizowania Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej bierze swój początek razem z powstaniem Sanktuarium Maryjno-Pasyjnego, a więc kiedy Mikołaj Zebrzydowski sprowadził tam  zakon bernardynów. Zaczęli oni organizować życie religijne przy krzyżach i kaplicach, które się tutaj znajdowały. Szukano sposobu, aby pomóc uczestniczącym w modlitwie brać udział w jakiś sposób wyobraźnią, dlatego próbowano przeszczepić zwyczaje jerozolimskie w postaci nabożeństw pasyjnych. Wtedy – mimo dość prymitywnej formy – pojawiły się jakieś formy specjalnych strojów dla kogoś, kto niósł krzyż, ale także dla Chrystusa. Możemy powiedzieć, że początki Misterium Męki Pańskiej sięgają XVII wieku. Jeszcze przed II wojną światową była to wersja pantomimy, czyli jakiegoś przedstawienia w większości bez dialogów. W latach 50-tych XX wieku ojciec Augustyn Hadam nadał temu świętemu teatrowi scenariusz. Od tamtej pory mamy do czynienia z Misterium Męki Pańskiej w obecnej formie – wyjaśnił o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

 

Scenariusz Misterium Męki Pańskiej opiera się na wydarzeniach zapisanych w Piśmie Świętym, w związku z czym jest on ciągle taki sam. W 2022 roku do scenariusza została dodana scena modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, która do tej pory miała tylko i wyłącznie formę słuchowiska. Przygotowanie wydarzenia od strony teatralnej rozpoczyna się tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, a garderoba i dekoracje często kompletowane są jesienią poprzedzającą Misterium Męki Pańskiej.

Scenariusz Misterium Męki Pańskiej jest ciągle ten sam, co prawda zdarzają się jakieś modyfikacje, które są związane np. z zamianą słowa, które jest dzisiaj niezrozumiałe. Dwa lata temu wprowadzono scenę modlitwy Jezusa w Ogrójcu, bo takiej nie było i odbywała się ona tylko w formie słuchowiska. Próby aktorów do wydarzenia odbywają się jeszcze przed Wielkim Postem, rozpoczynają się około 2-3 tygodnie wcześniej. Przygotowania w garderobie czy dekoratorium jest to kwestia dużo wcześniejsza, bo nawet już jesienią rozpoczynają się pierwsze prace – oznajmił rzecznik prasowy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Misterium Męki Pańskiej uczestniczy wiele osób. W role wcielają się najczęściej osoby świeckie, które związane są na co dzień z Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Główną rolę, czyli postać Chrystusa, odgrywa brat-kleryk.

W Misterium Męki Pańskiej większość osób wcielających się w role to osoby świeckie: przewodnicy kalwaryjscy, ludzie zaangażowani w grupy duszpasterskie. Jeśli chodzi o kwestię kulis, to osoby świeckie odpowiedzialne są również za charakteryzację. Główną postać Chrystusa odgrywa brat-kleryk. Rola Pana Jezusa jest wyzwaniem dla osoby, która ją odgrywa – wskazał o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej co roku przyciąga wiele osób. Ojciec Tarsycjusz Bukowski OFM przypomniał, że do wydarzenia należy przygotować się przede wszystkim duchowo, ale nie można zapominać także o sprawach ludzkich, takich jak np. sprawdzenie prognozy pogody.

Przez cały Wielki Tydzień do Kalwarii Zebrzydowskiej przybywa ponad 100 tysięcy pielgrzymów. Oczywiście najwięcej pątników zawsze jest w Wielki Piątek, w ubiegłym roku było to 65 tysięcy osób. Zarówno w Niedzielę Palmową, jak i Wielką Środę oraz Wielki Czwartek co roku jest bardzo wielu ludzi, którzy przyjeżdżają do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby przeżywać Misterium Męki Pańskiej. Do uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej przede wszystkim trzeba przygotować się duchowo. W sytuacji, kiedy ktoś nie zdążył skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, to w Sanktuarium można skorzystać ze spowiedzi. Przed uczestnictwem w wydarzeniu trzeba na pewno sprawdzić prognozę pogody. Bardzo prosimy o to, aby słuchać wolontariuszy i straży pożarnej, ponieważ jest to czas, kiedy do Sanktuarium przyjeżdża dużo ludzi – powiedział rzecznik prasowy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Monika Hahn/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl