NSZZ „Solidarność”: Większość sklepów zastosowała się do ograniczenia handlu

Ostatnia niedziela przebiegała podobnie, jak ta poprzednia – większość sklepów zastosowała się do ograniczenia handlu – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.

Marek Lewandowski zwrócił uwagę, że nieliczne sklepy były otwarte w niedzielę 18 marca.

„Niektóre sklepy Biedronki otworzyły się dodatkowo. Ale tam <<Solidarność>> i <<Sierpień’80>> składały doniesienia do Państwowej Inspekcji Pracy. Był np. przypadek w Świeciu, gdzie w okolicach dworca PKS otworzono sklep, co jest dosyć kuriozalne. Za chwilę będziemy szukać okazji, żeby otwierać sklepy, bo słychać w oddali pociąg” – ironizował.

Przypomniał, że podczas pierwszej niedzieli, kiedy obowiązywało ograniczenie handlu, PIP otrzymała 340 zgłoszeń.

„Z czego jedna czwarta się potwierdziła. Do nas, do <<Solidarności>>, wpłynęło ok. 50 zgłoszeń. One też zostały przekazane do Inspekcji. Jak sobie uświadomimy, że mamy 350 tys. sklepów w Polsce, to można powiedzieć, że w niedzielę raczej się nie handluje” – mówił rzecznik.

W związku z ograniczeniem handlu w niedziele NSZZ „Solidarność” uruchomiła specjalną infolinię, na którą można było zgłaszać przypadki łamania prawa. Zgłoszenia można było również przesyłać na specjalny adres e-mail.

Marek Lewandowski zaznaczył, że należy jeszcze rozstrzygnąć sporne kwestie prawne w przypadku galerii, które nie zastosowały się do ograniczenia handlu.

„Bardzo dobrze, że takie przypadki zaistniały, dzięki temu ten spór prawny będzie musiał być rozstrzygnięty w jedną, albo drugą stronę. Dobrze, że galeria Metropolia wymyśliła sobie, że jest dworcem kolejowym. Bez takich przypadków nie moglibyśmy mieć wykładni prawnej. Jeżeli się okaże, że rzeczywiście jest jakaś luka w ustawie, pozwalająca w ten sposób funkcjonować, to będziemy ją nowelizować tak, aby to doprecyzować” – podkreślił.

Jego zdaniem, potrzeba jeszcze kilku miesięcy, aby ocenić skutki obowiązywania ustawy. Wyraził nadzieję, że ograniczenie będzie funkcjonować na stałe.

18 marca to druga niedziela, kiedy obowiązywało ograniczenie handlu. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu 2018 roku dwie niedziele będą handlowe – pierwsza i ostatnia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl