fot. PAP

Nowy szef Służby Więziennej rozpoczyna pracę

Nowy dyrektor generalny Służby Więzienne płk Jacek Kitliński rozpocznie dziś służbę. Dotychczasowy szef więziennictwa gen. Jacek Włodarski we wtorek podał się do dymisji po tym, jak jeden z tygodników ujawnił jego zaangażowanie w zatrudnianie więźniów do pracy przy budowie autostrady A2.

Więźniowie mieli pracować za darmo, co jest niezgodne z prawem.

Poseł Jarosław Zieliński, były szef MSWiA mówi, że zmiana na kierowniczym stanowisku nie wystarczy do naprawy systemu więziennego w Polsce.

– Można mówić tutaj o ewidentnych nadużyciach, jeśli chodzi o kierowanie więźniów do tych prac po to, żeby nadrobić zaniedbania i wieloletnią nieudolność władzy w inwestycjach drogowych. To tak samo, jak w czasach PRL-u, kiedy kierowano do takich prac wojsko, które ma służyć obronności, a nie pracom tego typu. Niewątpliwie ta zmiana była niezbędna, ale czy to wyczerpuje zakres odpowiedzialności osób, które to tolerowały, czy podejmowały decyzje w tej sprawie? – Wątpię. Myślę, że to powinno sięgać wyżej, bo nie sądzę, żeby sam szef Służby Więziennej podejmował taką decyzję. Ktoś musiał wnioskować, ktoś musiał akceptować. Według mnie – była to decyzja sięgająca sceny rządowej, a nie tylko resortowej –zaznaczył poseł Jarosław Zieliński.

Sprawę bada prokuratura. Nowy szef Służby Więziennej – pułkownik Jacek Kitliński dotychczas pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej.

RIRM

drukuj