fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Wielkopolskie: Promocja 268 funkcjonariuszy Służby Więziennej na pierwszy stopień oficerski

268 funkcjonariuszy Służby Więziennej otrzymało w czwartek w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu (Wielkopolskie) pierwszy stopień oficerski. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście do więzienników, że działania SW zasługują na szacunek i uznanie.

W czwartek na terenie kampusu mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu (SWWS) odbyła się promocja 268 funkcjonariuszy, w tym 82 kobiet, na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej (SW).

Prezydent Andrzej Duda skierował do uczestników uroczystości list, odczytany przez sekretarza stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Derę, w którym podkreślił, iż służba w więziennictwie jest trudna i odpowiedzialna oraz że wymaga szczególnych predyspozycji, profesjonalizmu i oddania.

W swoim liście prezydent zwrócił uwagę, że działania Służby Więziennej, „choć nie są na co dzień tak powszechnie widoczne jak innych służb mundurowych, to jednak zasługują na najwyższy szacunek i uznanie”.

„Niech konsekwentne przestrzeganie zasad praworządności, bezstronności i humanitaryzmu, wysiłek włożony w przygotowanie skazanych do życia w społeczeństwie, a także pozytywne oddziaływanie własnym przykładem będą dla państwa źródłem satysfakcji i dają poczucie dobrze pełnionej misji” – napisał prezydent.

Andrzej Duda podziękował także rodzinom i bliskim funkcjonariuszy oraz pracownikom i władzom rektorskim Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

„Tworzą państwo uczelnię, której misja ma szczególny wymiar dla systemu bezpieczeństwa RP” – podkreślił.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w swoim wystąpieniu zaznaczył, że SW to trzecia największa i najważniejsza formacja mundurowa w Polsce.

„Często jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że funkcjonariusze SW pełnią swoją służbę za murami. Ale ostatni rok, rok pandemii, pokazał, że jesteście bardzo potrzebni” – zaznaczył.

„Te miliony maseczek, środki ochrony, hektolitry płynu (do dezynfekcji) to wszystko zostało wykonane także dzięki państwa ciężkiej pracy, ciężkiej koordynacji, i to trafiło do szpitali, trafiło do instytucji, które potrzebowały właśnie takiego wsparcia. A to dzięki państwa zaangażowaniu więźniowie mogli wykonać te wszystkie czynności” – powiedział.

Wiceszef resortu zaznaczył, że na tle innych państw europejskich, polska Służba Więzienna najlepiej poradziła sobie z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w zakładach karnych.

„Można powiedzieć, że koronawirus za kraty nie zajrzał i te wyniki najlepsze w Europie świadczą, że SW jest dobrze zarządzana, i że ma oddanych funkcjonariuszy” – ocenił.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski wyraził nadzieję, że nowi oficerowie SW będą stanowili „trzon nowej elity, która swoją postawą i wiedzą będzie dawała przykład” do rozwoju Służby Więziennej.

Zaznaczył, że jednym z głównych zadań SWWS jest „bycie swoistą kuźnią kadr dla całego wymiaru sprawiedliwości”. Dodał, że w tym roku na SWWS, kształcącej także służby cywilne, będą uruchomione dwa projekty.

„Doszliśmy do wniosku, że należy całościowo podejść do kwestii kształcenia służb, kadr dla wymiaru sprawiedliwości. Również przyszli prokuratorzy, sędziowie, urzędnicy czy dyplomaci będą wkrótce opuszczać naszą szkołę, której marką jest praktyczność, to, że będą praktycznie wykształconymi, kompletnie, prawnikami po opuszczeniu murów naszej szkoły” – powiedział.

Mówił też o budowaniu etosu służby państwu.

„Chcemy, żeby prawo było tutaj rozumiane nie tylko jako normy, ale też, żeby za nim stała sprawiedliwość, słuszność i te wszystkie wartości, które prawo ma obowiązek chronić i przestrzegać” – zaznaczył.

Dodał, że drugim projektem jest stworzenie centrum badań polityk europejskich.

„To ośrodek badawczy o charakterze międzynarodowym, którego celem w moim przekonaniu jest przede wszystkim ochrona i obrona wyższości polskiej konstytucji nad innymi regulacjami, w tym europejskimi. To, żebyśmy potrafili również chronić polską suwerenność, która jest tak bardzo atakowana przez tendencje federalistyczne” – powiedział.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w swoim przemówieniu ocenił, że SWWS jest niezwykle ważna pośród innych uczelni i uniwersytetów oraz, że jest potrzebna Polsce „być może nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Zaznaczył, że SWWS kształci „elity wymiaru sprawiedliwości”.

„Elity, które są nam ogromnie potrzebne. Elity, które musimy budować. Elity, które będą świadome tego, czym jest prawo. Elity, które otrzymują tutaj lekcje na temat tego, że z każdym prawem skorelowany jest obowiązek” – mówił.

„Nie ma tylko praw. Są również obowiązki. Fetyszyzujemy dzisiaj różnego rodzaju prawa zapominając o obowiązkach. Elity, które otrzymują tutaj lekcje na temat tego, że nie ma wolności bez odpowiedzialności. Wolność nie polega na tym, że możemy robić, co chcemy, na etyce +róbta, co chceta+” – powiedział.

Mówił także o elitach, które „nie będą płakać nad konstytucją, tylko będą ją czytać i to czytać ze zrozumieniem bez nadinterpretowania”.

Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński powiedział, że ponad 70 proc. funkcjonariuszy SW jest zaszczepionych przeciw COVID-19, a szczepienia osadzonych cały trwają.

Podkreślił także, że SW realizuje „jeden z najlepszych w Europie program aktywizacji zawodowej więźniów”.

„Po okresie pandemii i wynikających z niego naturalnych ograniczeń w zatrudnieniu osadzonych, powoli, ale konsekwentnie wracamy do wskaźników, jakie mieliśmy przed rokiem 2020” – powiedział.

Dodał, że obecnie ponad 31 tys. osadzonych jest zatrudnionych, z czego odpłatnie pracuje prawie 14 tys. osób.

„Ponad 76 proc. skazanych zdolnych do pracy ma zatrudnienie. Więźniowie pracują w 45 nowych halach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie jednostek penitencjarnych” – wyliczył.

Przekazał także, że w 2020 r. ponad 18 tys. funkcjonariuszy SW pracujących w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi miało podniesiony dodatek służbowy. Dodał, że w latach 2020-2021 za nadgodziny funkcjonariuszom wypłacono blisko 30 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl