fot. PAP/Marcin Obara

Służba Więzienna obchodziła swoje święto

W piątek obchodziliśmy Święto Służby Więziennej. Był to wielki dzień dla 30 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej. Uroczyste obchody ich święta odbyły się w stolicy.

Plac Piłsudskiego w Warszawie – to właśnie tu odbyły się centralne obchody Święta Służby Więziennej.

– Chciałbym, spotykając się z Państwem, skierować na Wasze ręce słowa podziękowania za Waszą jakże ciężką i wyjątkowo odpowiedzialną pracę. Za profesjonalizm, a nieraz i heroizm, który udowodniliście w ciągu swojej służby – mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Słowa wdzięczności dla całej Straży Więziennej. popłynęły także z ust dyrektora generalnego formacji – gen. Jacka Kitlińskiego.

– To właśnie Wy, stojący dzisiaj przed nami, jesteście w służbie najważniejsi, jesteście jej największym potencjałem. Dziękuję Wam wszystkim – funkcjonariuszom i pracownikom za wasz codzienny trud, zaangażowanie, za sumienność i oddanie, z jakim realizujecie swoje zadania  – zwrócił uwagę gen. Jacek Kitliński.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że funkcjonariusze angażują się na wielu innych polach.

– Służba Więzienna podjęła ważną współpracę z Wojskiem Polskim, WOT-em i GROM-em w celu przygotowania państwa oraz funkcjonariuszy na wypadek scenariuszy, które – jak ufam – nigdy się nie zrealizują – powiedział Zbigniew Ziobro.

Służba Więzienna przeszła w ostatnich latach sporą modernizację.

– O tym świadczy fakt, że po raz pierwszy od 1989 roku udało nam się uzyskać 1,5 mld zł. na pierwszą ustawę modernizującą Służbę Więzienną, która miała za cel poprawę warunków pracy. Teraz udało nam się uzyskać drugą transzę na rzecz modernizacji. To jest 2 mld złotych zaznaczył minister sprawiedliwości.

„Służba Więzienna to niezwykle ważna i potrzebna formacja” – napisał prezydent Andrzej Duda. List głowy państwa odczytał w trakcie uroczystości minister Andrzej Dera.

Dziękuję za Państwa pełną zaangażowania służbę i zapewniam o szacunku do Państwa pracy – wskazał w liście prezydent Andrzej Duda.

Wyrazy uznania i wdzięczności popłynęły także ze strony premiera Mateusza Morawieckiego. List szefa rządu odczytał minister Jarosław Wenderlich.

– Służba Więzienna to niezwykle ważne ogniwo systemu bezpieczeństwa państwa (…) Od efektów tej odpowiedzialnej i często niebezpiecznej pracy, tak istotnej dla skuteczności polskiego więziennictwa w wielkim stopniu zależy poczucie bezpieczeństwa polskich obywateli – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście.

W trakcie uroczystości odbyła się też promocja na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Ponadto nadano pośmiertne odznaczenia „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz wręczono Order św. Pawła Apostoła – Patrona Służby Więziennej. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów Służby Więziennej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl