fot. pixabay.com

Tropikalny sztorm Bonnie zmierza w kierunku Ameryki Środkowej

Tropikalny sztorm Bonnie, który utworzył się w rejonie Morza Karaibskiego, zmierza w kierunku wybrzeży Ameryki Środkowej i – według prognoz – może przekształcić się w huragan, po dotarciu do Pacyfiku.

Według amerykańskiego Centrum ds. Huraganów, Bonnie przesuwa się w kierunku Nikaragui i Kostaryki. Intensywne opady deszczu sięgające ok. 200 mm, a lokalnie nawet więcej, grożą tzw. błyskawicznymi powodziami. Prędkość wiatru wynosi obecnie ok. 75 km/godz i stale się zwiększa.

Bonnie dotarła już do atlantyckich wybrzeży Nikaragui w rejonie miejscowości Bluefields i posuwa się dalej na zachód.

Mieszkańcy Bluefields przygotowują się na atak żywiołu zasłaniając okna drewnianymi panelami a władze zorganizowały 50 tymczasowych schronisk.

Nikaraguańczycy pamiętają niszczycielski huragan Joan z 1988 r., który spustoszył cały pas wschodniego wybrzeża i spowodował śmierć 150 osób. w 2020 r. kraj nawiedziły w krótkich odstępach huragany Eta i Iota wyrządzając szkody oceniane na 700 mln dolaów.

Sąsiednia Kostaryka, od pewnego czasu nękana już ulewnymi deszczami, najbardziej obawia się powodzi i lawin błotnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl