fot. flickr.com

Pomorskie: 7 funkcjonariuszy Służby Więziennej z zarzutami dot. m.in. korupcji

Siedmiu pracownikom Służby Więziennej z jednego z pomorskich aresztów przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Funkcjonariusze mieli, za łapówki, nielegalnie organizować pracę więźniom.

O postawieniu zarzutów poinformował zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Funkcjonariusze SW są podejrzani o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Za takie przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.

Jak poinformowano, z zebranych przez policję dowodów wynika, że „więźniowie wielokrotnie opuszczali areszt i wychodzili do pracy na rzecz zewnętrznych podmiotów gospodarczych poza oficjalną ewidencją, co miało przynosić funkcjonariuszom Służby Więziennej korzyści majątkowe i osobiste”.

Zespół prasowy KWP podał też, że wiele wskazuje na to, iż „osadzeni wykonywali pracę nielegalnie na rzecz wybieranych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej pracodawców zarówno posiadających umowy o pracę osadzonych, jak i nie posiadających podpisanych umów”.

Policja nie informuje, którego aresztu na terenie Pomorskiego dotyczy sprawa, ale – jak ustaliła nieoficjalnie PAP – chodzi o działający w Ustce Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Słupsku. Wśród siedmiu funkcjonariuszy SW, którym przedstawiono zarzuty, jest m.in. dyrektor aresztu.

Zatrzymania w tej sprawie miały miejsca w ostatnich dniach. Przeprowadzono je jednocześnie w kilku różnych miastach, w większości na Pomorzu. Jak poinformowała KWP, w akcji wzięło udział ponad 40 pomorskich policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i Biura Spraw Wewnętrznych Służby Więziennej.

Policjanci informują, że sprawa jest rozwojowa. Śledztwo prowadzą, pod nadzorem gdańskiej Prokuratury Regionalnej, policjanci z wydziału do walki z korupcją KWP w Gdańsku. Funkcjonariusze zajmowali się sprawą od kilku miesięcy.

PAP/RIRM

drukuj