fot. twitter/S.Karczewski

S. Karczewski: kolejny Szczyt Parlamentarny B9 w Warszawie

Ustaliliśmy z przewodniczącymi parlamentów państw Formatu Bukareszteńskiego (B9), że spotkamy się na kolejnym szczycie, który odbędzie się w Warszawie prawdopodobnie w czerwcu 2019 roku – poinformował w Bukareszcie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek, który wziął udział w stolicy Rumunii w sesji otwierającej Szczyt Parlamentarny Formatu Bukareszteńskiego, podkreślał w rozmowie z dziennikarzami znaczenie spotkań w ramach grupy B9.

„Jest to niezmiernie istotne i ważne, by również w wymiarze parlamentarnym, w formacie B9 spotykać się i rozmawiać o kierunkach rozwoju współpracy w dziedzinie obronności, a także o obecności i wzmocnieniu flanki wschodniej” – podkreślał Stanisław Karczewski.

Jak zaznaczył, B9 „to nie jest szczyt i grupa, która jest konkurencją dla NATO”.

„Po to spotykamy się, by wzmocnić nasz sojusz, by wzmocnić Sojusz Północnoatlantycki, taki jest cel. Rozmawiamy też o naszej współpracy międzyparlamentarnej, odnosimy się też do sytuacji w naszym regionie i Syrii” – mówił marszałek Senatu.

„Rozmawialiśmy w kuluarach z przewodniczącymi i ustaliliśmy, że w przyszłym roku spotkamy się w Warszawie, zorganizujemy drugi już szczyt parlamentów grupy B9, najprawdopodobniej odbędzie się on w czerwcu” – poinformował Stanisław Karczewski.

Format Bukareszteński zakłada współpracę grupy państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ramach NATO ta grupa państw jest znana pod nazwą „bukareszteńskiej dziewiątki”, a w jej skład wchodzą Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia.

PAP/RIRM

drukuj