W poniedziałek nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. afery reprywatyzacyjnej

Na poniedziałek zaplanowano nadzwyczajną sesję Rady Warszawy ws. dzikiej reprywatyzacji. Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się wyjaśnień władz stolicy na ten temat. W sesji nie weźmie jednak udziału prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oświadczyła, że wyjeżdża na urlop.

Wczoraj sąd we Wrocławiu zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące czterech z pięciu zatrzymanych w związku z aferą reprywatyzacyjną. Sąd podzielił uzasadnienie prokuratury – powiedział sędzia Marek Poteralski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

– Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych im czynów, a dodatkowo ocenił, że zachodzi obawa matactwa i utrudniania postępowania, także z tego powodu, że grozi im wszystkim surowa kara do 10 lat pozbawienia wolności – powiedział Marek Poteralski.

Wśród aresztowanych jest adwokat Robert N., jego rodzice oraz urzędnik Jakub R., który przyjął łapówkę za ustanowienie prawa użytkowania wieczystego działki przy Placu Defilad 1 w Warszawie.

Według medialnych doniesień, adwokat Robert N. jest pełnomocnikiem w 170 postępowaniach o zwrot nieruchomości w stolicy. Jednak w związku z aresztowaniem sąd dyscyplinarny będzie musiał zawiesić go w obowiązkach.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że odpowiedzialność polityczną za te afery ponosi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która jest prezydentem od 11 lat.

Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej ucieka jednak od odpowiedzialności i nie weźmie udziału w zaplanowanej na poniedziałek specjalnej sesji Rady Miasta. Do jej zwołania doprowadzili radni Prawa i Sprawiedliwości. Domagają się od władz miasta szczegółowych informacji na temat procesu zwrotu nieruchomości. W mieście wciąż nie rozpoczął się szumnie zapowiadany przez prezydent audyt – dodał Mariusz Błaszczak.

– Sąd powinien być bezwzględny dla tych, którzy dopuścili się złamania prawa, a przecież w tej aferze reprywatyzacyjnej są ofiary śmiertelne. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że pani Jolanta Brzeska została zamordowana – podkreślił szef MSWiA.

Wczoraj prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zapowiedział kolejne zatrzymania w związku z aferą reprywatyzacyjną.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl