fot. pixabay.com

Warszawa: w stolicy jest niemal 230 mieszkań komunalnych bez toalet i bieżącej wody

W stolicy jest niemal 230 mieszkań komunalnych bez toalet i bieżącej wody. Mieszkań o tak niskim standardzie przybywa w zasobie miejskim. To zawstydzające dla władz Warszawy – komentuje radny Wiktor Klimiuk.

Według danych z końca ubiegłego roku w zasobie m.st. Warszawy znajdowało się 225 lokali, które nie były wyposażone „w instalację wodną i/lub kanalizacyjną” – poinformowała w odpowiedzi na interpelację Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta Warszawy. Dodała, że od 2019 roku liczba takich mieszkań wzrosła o 53.

„Wzrost liczby lokali niewyposażonych w instalację wodną i kanalizacyjną wynika z naturalnej rotacji zasobu mieszkaniowego Miasta. Miasto stołeczne Warszawa zwraca budynki następcom prawnym dawnych właścicieli, lecz również przyjmuje do zasobu nowe nieruchomości nie zawsze będące we właściwym stanie technicznym” – tłumaczyła Aldona Machnowska-Góra.

Zapewniła, że w przypadku lokali, które nie są wyposażone w instalację bieżącej wody, dostęp do wody zapewniony jest w obrębie danego budynku.

„Najczęściej są to pomieszczenia łazienki/kuchnie wspólne dla dwóch lub trzech lokali, usytuowane we wspólnym korytarzu lub na klatce schodowej” – wyjaśniła.

Zastępca prezydenta Warszawy podkreśliła, że „nie ma zasiedlonych lokali, których mieszkańcy zmuszeni byliby do korzystania z toalet lub ujęcia wody usytuowanych poza nieruchomością, tzw. toalet publicznych, przeznaczonych do korzystania dla dużej ilości osób”.

„Warto zauważyć, że tych lokali przybywa, co niezbyt dobrze świadczy o Warszawie. Władze miasta chwalą się, że jeżeli przejmują lokal do swoich zasobów, to przed przekazaniem go do zamieszkania przeprowadzają remont i doprowadzają go do obecnych standardów. Jednak – jak się okazuje – w rzeczywistości przekazuje do zamieszkania lokale bez dostępu do bieżącej wody i kanalizacji. To zawstydzające” – skomentował rady PiS, Wiktor Klimiuk, który wystąpił z interpelacją.

W jego ocenie taki stan rzeczy świadczy, „że władze stolicy, które mają ambicje, aby Warszawa była jednym z najnowocześniejszych miast w Europie, nie potrafią sobie poradzić z zaległościami z czasów głębokiego PRL-u, kiedy budowano bloki z łazienką na jednym piętrze”.

„Takie bloki nadal są w Warszawie, a mieszkania są zasiedlane” – wskazał.

W ocenie radnego „pewnym rozwiązaniem byłoby wyzbycie się z zasobu miejskiego mieszkań, które są w gorszym standardzie. „Za uzyskane w ten sposób pieniądze można by zbudować jakąś liczbę lokali, które spełniają standardy” – powiedział.

„Natomiast lokale są przyjmowane do zasobów miasta i puszcza się je w dalszy najem nie przejmując się tym, że tak naprawdę nie nadają się one do zamieszkania” – dodał Wiktor Klimiuk.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl