fot. tvpparlament.pl

Senat: trwa konferencja „Kryzys trwałości małżeństwa – przyczyny i profilaktyka”

W Senacie trwa konferencja pt. „Kryzys trwałości małżeństwa – przyczyny i profilaktyka”. Organizatorami debaty są: senacka komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy plus”.

Celem konferencji jest przedstawienie przyczyn rozpadu więzi małżeńskich i rodzinnych, a także wskazanie metod wspierania małżeństwa w kryzysie.

Efektem debaty ma być wypracowanie kierunków pomocy małżeństwom. Wiceszef senackiej komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Antoni Szymański zaznacza, że jedną z metod wsparcia jest stanowienie przyjaznego małżeństwu prawa.

– Jakie procesy temu towarzyszą, jakie są tego konsekwencje, zarówno dla dorosłych, którzy się rozstają, czy to będąc w związku małżeńskim czy konkubinatach, ale również dla dzieci. Uważamy, że ta świadomość skutków jest w Polsce zbyt mała, ale niedostateczna jest także świadomość, że małżeństwu w kryzysie można w różny sposób pomóc – mówi Antoni Szymański.

Podczas konferencji głos zabierają specjaliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz ministrowie.

Bożena Pietras z lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Związek Dużych Rodzin „Trzy plus” podkreśla: nie można tylko narzekać, ale trzeba zacząć działać.

– Widzimy to, co się dzieje w tych czasach. Małżeństwa potrzebują wsparcia – nie tylko Związku Dużych Rodzin, ale przede wszystkim naszej ojczyzny. Przecież 60 tys. rozwodów rocznie to bardzo dużo. W dużych miastach rozwodzi się 40-50 proc. małżeństw. Trzeba coś z tym robić. Szukajmy wyjścia z tej sytuacji, pokazujmy szczęśliwe rodziny, pokazujmy, jak one to robią, że są szczęśliwe – zaznacza.

Problem rozwodów w Polsce staje się coraz bardziej powszechny. Najwięcej małżeństw rozpada się w dużych miastach – tam rozwodzi się niemal dwa razy więcej par niż na wsi. W 2015 roku zjawisko to dotknęło najbardziej województw mazowieckiego oraz śląskiego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj