fot. PAP/EPA

Więzienie dla byłego premiera Izraela E. Olmerta za korupcję

Były premier Izraela Ehud Olmert został skazany przez sąd w Jerozolimie na osiem miesięcy więzienia za korupcję poinformowały izraelskie media. Adwokaci Olmerta, który był szefem rządu w latach 2006-2009, zapowiedzieli apelację.

Pod koniec marca podczas ponownego procesu 69-letni Olmert został uznany za winnego korupcji i nadużycia zaufania; chodzi o przyjmowanie łapówek od biznesmena z USA Morrisa Talansky’ego. Według oskarżenia Olmert przyjął w sumie ponad 600 tys. dolarów od Talansky’ego, z czego co najmniej 150 tys. USD nielegalnie wykorzystał.

Talansky – ortodoksyjny żyd z Long Island – zeznał, że pieniądze były wydawane na drogie cygara, podróże pierwszą klasą i luksusowe hotele. Jak podkreślał, nie otrzymał niczego w zamian – pisze agencja Associated Press.

Do ponownego procesu Olmerta doszło, gdy Szula Zaken, długoletnia dyrektor jego biura, została świadkiem oskarżenia i przedstawiła nagrania rozmów dotyczące nielegalnego przyjmowania pieniędzy.

W lipcu 2012 roku sąd uznał, że Olmert dopuścił się korupcji, gdy był ministrem przemysłu i handlu, zanim w 2006 roku objął funkcję szefa rządu. Został wówczas uznany za winnego oszustwa i naruszenia zaufania przy przyznawaniu państwowych subwencji firmom powiązanym z jego bliskim przyjacielem. Olmerta skazano na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę o równowartości ponad 16 tys. dolarów.

Sąd oczyścił jednak wówczas Olmerta z dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych, co uważane było za jego sukces: przyjęcia ok. 160 tys. USD łapówki od Talansky’ego oraz zainkasowania zwrotu kosztów zagranicznych podróży z dwóch instytucji jednocześnie na łączną kwotę 92 tys. USD.

W obu sprawach o korupcję Olmert nie przyznaje się do winy. W czasie śledztwa prowadzonego przez policję Olmert ogłosił we wrześniu 2008 roku, że chce oczyścić swoje imię i zrezygnował ze stanowiska. Funkcję premiera sprawował jednak jeszcze do marca 2009 roku.

PAP/RIRM

drukuj