By Bernard Gagnon - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12267678

Syria: Atak rakietowy w okolicach Damaszku; władze oskarżają Izrael

Syryjska telewizja państwowa poinformowała o ostrzale rakietowym celów wojskowych w pobliżu Damaszku. Władze wojskowe Syrii oskarżyły Izrael o dokonanie tego ataku, który „spowodował pewne zniszczenia” – jak podały syryjskie media. Izrael nie potwierdził tych doniesień.

W pobliżu Damaszku znajdują się bazy wojskowe wykorzystywane przez proirański Hezbollah, wśród nich baza T-4 i zakłady zbrojeniowe.

Według zachodnich służb wywiadowczych T-4 wykorzystywana jest przez siły irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Obiekt ten w ostatnich latach kilka razy był celem izraelskich nalotów. Ostatni miał miejsce 9 kwietnia 2018 roku, zginęło wówczas 14 żołnierzy, w tym siedmiu Irańczyków.

Izrael regularnie atakuje w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez Hezbollah. Regularnie są ostrzeliwane i atakowane przez izraelskie lotnictwo bazy szkoleniowe położone w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Władze Izraela twierdzą, że nie pozwolą, by Syria stała się przyczółkiem i bazą wypadową dla Iranu – wroga numer jeden państwa żydowskiego.

Wtorkowy ostrzał nastąpił w trzy dni po trafieniu izraelskich – jak utrzymują władzę – pocisków rakietowych w konwój transportujący irańską broń dla Hezbollahu. Zginęło wówczas pięć osób, a kilka innych odniosło rany – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl