Duda: Razem odbudujemy wspólnotę

Głęboko wierzę w to, że w Polsce razem odbudujemy wspólnotę – powiedział prezydent elekt Andrzej Duda po ogłoszeniu sondażowych wyników. Kandydat PiS wygrał II turę wyborów prezydenckich, uzyskując 52 proc. ważnych głosów wynika z uaktualnionego sondażu firmy Ipsos.

Frekwencja wyniosła 55,5 proc. Maksymalny błąd w badaniu, tzw. late poll – na podstawie oficjalnych wyników z ok. 450 lokali – może, według Ipsos, wynieść 1 pkt. proc.

Andrzej Duda podziękował Bronisławowi Komorowskiemu za rywalizację w tej kampanii i za gratulacje, które mu wcześniej złożył. Dziękując tym, którzy na niego głosowali, Duda powiedział, że będzie to prezydentura otwarta na rozmowę z każdym człowiekiem. Wspólnotę buduje wzajemny szacunek – zaznaczył. Jestem przeświadczony, że możemy być razem i razem odbudować nasz kraj – mówił prezydent elekt Andrzej Duda.

– Jest to wielkie dzieło – dzieło ogromnie trudne. Nikt go w pojedynkę nie zrealizuje. Powiem więcej – nie zrealizuje go nawet sam prezydent i rząd, choćby najlepiej współdziałali, jeżeli nie będą mieli wsparcia ze strony społeczeństwa – jeżeli nie będzie tego poczucia jedności, wspólnoty, które stanowi o tym czy istnieje, czy nie istnieje kapitał społeczny. My tego kapitału bardzo dzisiaj potrzebujemy. Prezydent Rzeczypospolitej ma służyć narodowi, a przede wszystkim ma słuchać i być otwartym. Dlatego drzwi pałacu prezydenckiego będą otwarte dla inicjatyw społecznych – takich, z którymi ja się zgadzam, ale także takich, co do których mogę mieć wątpliwości czy nawet zgadzał się nie będę. Jestem otwarty na rozmowę. Dlatego, że szacunek należy się każdemu człowiekowi – podkreślił Andrzej Duda.

Państwowa Komisja Wyborcza szacuje, że oficjalne wyniki wyborów poda dziś, późnym wieczorem.Od tego czasu będą trzy dni na składanie protestów wyborczychinformuje Wiesław Kozielewicz, wiceszef PKW.

– Protesty wyborcze rozpoznaje Sąd Najwyższy, po czym – w terminie do miesiąca od daty ogłoszenia wyników wyborów – Sąd Najwyższy w składzie pełnym izby podejmuje uchwałę w przedmiocie ważności wyborów prezydenckich w Polsce –  powiedział Wiesław Kozielewicz.

Zwycięzca wyborów prezydenckich obejmie urząd 6 sierpnia – wtedy prezydent elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

– W przypadku stwierdzenia ważności wyborów, kolejną czynnością jest zaprzysiężenie prezydenta. Prezydent obejmuje urząd z chwilą złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. To posiedzenie odbywa się w ostatnim dniu kadencji urzędującego prezydenta. Z chwilą złożenia przysięgi, wybrany prezydent elekt obejmuje urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na pięcioletnią kadencję – tłumaczy Wiesław Kozielewicz.

Poseł Barbara Bubula ocenia, że zwycięstwo Andrzeja Dudy to zwycięstwo wolnych obywateli – wbrew ogromnej propagandzie i manipulacji skierowanym przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości.

– Można powiedzieć, że bardzo wiele  środowisk w Polsce, które do tej pory trzymały władzę, bardzo się starało, żeby nie doszło do zmiany na fotelu prezydenta. A mimo to ludzie zdołali to przezwyciężyć. To jest ogromne zwycięstwo, ponieważ przy większej frekwencji wygrał nasz kandydat. To jest dla niego dodatkowa legitymacja, żeby w nowym stylu, według nowych zasad sprawować władzę prezydencką – zauważyła polityk.

Barbara Bubula sądzi, że wygrana Andrzeja Dudy może być wstępem do udanych dla PiS-u jesiennych wyborów parlamentarnych.

– Myślę, że wyborcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Myślę, że ten wiatr zmian powieje od strony Krakowa w czasie jesiennych wyborów parlamentarnych. Będziemy nad tym pracować i prosić wyborców o to, aby zmiany zapoczątkowane wyborem Andrzeja Dudy zostały pociągnięte dalej – podkreśliła Barbara Bubula.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl