PAP/Rafał Guz

Nowoczesne lokomotywy dla PKP Intercity

Newag dostarczy PKP Intercity nowoczesne, wielosystemowe lokomotywy elektryczne. Pierwsze z nich wyjadą na tory już w 2023 roku.

Umowa podpisana przez PKP Intercity i firmę Newag zakłada dostawę dziesięciu lokomotyw z opcją zamówienia pięciu kolejnych. Łączna wartość całego zamówienia to blisko 400 mln zł. To są środki, które popłyną do polskiej gospodarki – podkreślił wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

– Tylko PKP Intercity do 2030 zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor, w nowoczesne lokomotywy, wagony. Te pieniądze mają też jeden ważny cel – napędzanie polskiej gospodarki. I dlatego cieszymy się, że szerokim strumieniem płyną do polskich firm – dodał. 

Zakup nowego taboru to odpowiedź na modernizację infrastruktury liniowej – wskazał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Modernizujemy infrastrukturę liniową, realizujemy krajowy program kolejowy (76 mld zł), podnosimy parametry tej infrastruktury, ale przecież infrastruktura nie przewozi pasażerów, nie przewozi towarów – wyjaśnił.

Nowe lokomotywy mają jeździć nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji. Niezbędne jest do tego uzyskanie homologacji – mówił prezes firmy Newag Zbigniew Konieczek.

– Myślę, że sprostamy temu, żeby nie tylko po polskich torach, ale żeby w końcu lokomotywy wyprodukowane w Polsce mogły wyjechać za granicę – podkreślił.

Pierwsze nowe lokomotywy mają trafić do PKP Intercity już za 18 miesięcy. Spółka zaplanowała ponad 5,5 mld złotych na modernizację i zakupy wagonów oraz lokomotyw w najbliższych latach.

TV Trwam News

drukuj