Nowe perspektywy w nauce

Na osiem programów krajowych oraz 16 regionalnych zostaną rozdzielone środki, które otrzyma Polska w nowej perspektywie finansowej– poinformowała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Największym ma być program związany z uczelniami wyższymi, innowacyjnością badań naukowych i ich transferem do gospodarki. Więcej środków niż w obecnym budżecie zostanie przekazanych na poziom regionalny. Marszałkowie mają zarządzać 55 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 75 proc. środków z EFS.

Poseł Beata Szydło, wiceprezes PiS powiedziała, że wszystko zależy od tego ile pieniędzy uzyska Polska. Na razie tego nie wiemy. Minister podtrzymała stanowisko, że Polska jest w stanie wynegocjować i zagwarantować sobie kwotę na poziomie 300 mld zł w nowym unijnym budżecie.

– W tej chwili rząd próbuje wysyłać różnego rodzaju informacje  m.in. o podziale przyszłych środków. Tylko my do końca nie wiemy, jaka będzie pula tych pieniędzy. To jest ten podstawowy punkt wyjściowy. Natomiast sam podział środków, powinien być w moim przekonaniu, przede wszystkim ukierunkowany na rozwój. Z pewnością powinny być przeznaczone na badania naukowe i uczelnie wyższe. Konieczną kwestią jest również zapewnienie wysokich środków na inwestycje – podkreśla poseł.

Pierwsze pieniądze Polska otrzyma na jesieni 2014 roku.

 

Wypowiedź pos. Beata Szydło 


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj