Ugaszono pożar kościoła w Toruniu

Około 30 jednostek straży pożarnej gasiło pożar, który zajął  kopułę kościoła Chrystusa Króla w Toruniu.

SŁUCHAJ – Wioletta Dąbrowska z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Toruniu

Pobierz Pobierz

Kopuła była niedawno wyremontowana. Ogień zniszczył część drewnianych elementów konstrukcyjnych i ocieplenia kopuły.

Jak poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Toruniu, płomienie na dachu kościoła pojawiły się przed południem. Na miejsce skierowano wozy bojowe z toruńskich jednostek, a także wezwano wsparcie z Bydgoszczy i Chełmna.

Video: Paweł Włusek
 

Szczególne trudności sprawiło strażakom prowadzenie akcji gaśniczej na znacznej wysokości – szczyt kopuły objęty ogniem znajduje się na wysokości ponad 20 metrów. Problemem było także zlokalizowanie źródła ognia. Stłumienie płomieni wymagało przebicia otworów w blaszanym pokryciu kopuły i wlania znacznej ilości wody do wnętrza konstrukcji dachu.

Przed godziną 13. pożar został zlokalizowany i rozpoczęło się jego dogaszanie. Na razie nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną powstania pożaru i wyjaśnieniem tej kwestii zajmą się biegli” – powiedziała Monika Chlebicz, rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji.

Świątynia wymagać będzie remontu, gdyż podczas gaszenia pożaru do wnętrza przedostała się duża ilość wody. Zalana została także wełna mineralna izolująca kopułę wewnątrz jej konstrukcji. Kościół pw. Chrystusa Króla, w toruńskiej dzielnicy Mokre, został zbudowany na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Żelbetnowo-ceglana konstrukcja budynku zwieńczona jest kopułą o średnicy 30 metrów, której szczyt sięga 22 metrów.

Foto: Paweł Włusek/PAP

PAP/RIRM /Paweł Włusek

drukuj