Opierajmy się złu

Wypowiedź ks. dr Pawła Bortkiewicza TChr dla Radia Maryja.

Ważny jest kontekst, w którym premier zapowiada wprowadzenie refundacji in vitro za pomocą rozporządzenia. Kontekst jest związany z przeżywaniem kolejnych odsłon niewyjaśnionej tragedii katastrofy smoleńskiej. Cały czas wychodzą na jaw nowe fakty. One nie tylko bulwersują, ale wręcz wstrząsają i wymagają podjęcia bezpośredniej ścieżki prawnej i bezpośrednich działań państwa.


Pobierz Pobierz

Państwo i rząd całkowicie zawiodło i zakpiło z naszej największej tragedii narodowej. Przychodzi czas, w którym jeszcze z odrobiną twarzy i honoru można było by podjąć działania ratujące nie tylko dobre imię Polski, ale przede wszystkim służące wyjaśnieniu prawdy.

Mówię o tym kontekście, dlatego że słowa pana premiera Donalda Tuska na temat przyspieszenia ścieżki wprowadzenia refundacji i ustawy dotyczącej in vitro, są strasznym a wręcz perwersyjnym zabiegiem. To co jest w tej chwili najbardziej istotne – przez wywołanie kolejnej burzy i dyskusji wokół ustawy in vitro – zostaje zepchnięte na dalszy plan. Myślę, że ten kontekst jest niesłychanie ważny do oceny tego działania.

Jeżeli chodzi o in vitro, nic się tutaj nie zmieniło i nie może się zmienić. To jest działanie, które nie służy poczęciu nowego życia, ale reprodukcji. To są straty w zakresie życia, psychiki i mentalności związanej z poczęciem itd. To jest czyn sam w sobie wewnętrznie zły i nie ma żadnej możliwości zmiany jego kwalifikacji moralnej. Refundacja jest w tym wypadku wspieraniem zła. Decyzja radnych Częstochowy, bardzo szczególnego miasta, które powinno stać na straży życia i Ewangelii Życia jest nie tylko bulwersująca, ale niezwykle symptomatyczna.

Żyjemy po prostu w świecie schizofrenii, który jest stymulowany działaniami rządu. Jedyną metoda na to wszystko to nie dać się. Róbmy swoje, myślmy w kategoriach dobra i prawdy. Myślmy w kategoriach sensu i opierajmy się temu złu, które nam zagraża.

RIRM

drukuj