Norweski Urząd Ochrony Praw Dziecka zapłaci odszkodowanie rodzicom, którym odebrano dzieci

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka zakończyło się rozpoznanie skargi norweskich rodziców, którym Barnevernet odebrał dzieci. Na mocy postanowienia wydanego przez instytucję europejską Urząd Ochrony Praw Dziecka musi wypłacić poszkodowanym w sumie 150 tys. euro zadośćuczynienia – podaje portal marsz.info.

Barnevernet dopuszczał się procederu natychmiastowego odbierania dzieci z powodu podejrzenia zaniedbywania bądź niewłaściwego ich traktowania przez rodziców. Następnie uruchamiano procedurę adopcyjną, w międzyczasie umieszczając dzieci w rodzinach zastępczych.

Takie działanie doprowadziło do ograniczenia kontaktów między rodzicami biologicznymi a dziećmi. Według norweskiego prawa bowiem częstotliwość kontaktu musi zostać zmniejszona, a spotkania odbywać się mogą jedynie pod nadzorem pracownika socjalnego. Jak podał portal marsz.info – opierając się na informacji z Instytutu Ordo Iuris – dochodziło przez to do sytuacji, w których rodzice widzieli swoje dziecko raz w roku, podczas jednogodzinnego spotkania.

Norwegowie zaskarżyli działania Urzędu Ochrony Praw Dziecka do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ten uwzględnił dziewięć skarg, wskazując na naruszanie art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. ETPC zaznaczył, że każde państwo musi umożliwiać zjednoczenie dzieci z ich biologicznymi rodzicami, zaś adopcja powinna być ostatecznością. Taką argumentację poparł Instytut Ordo Iuris, który zaznaczył, że rodzice powinni mieć możliwość naprawienia swoich błędów i ponownego połączenia rodziny.

marsz.info

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl