fot.twitter.com

Marszałek Kuchciński z premier Norwegii m.in. o bezpieczeństwie i Brexicie

Bezpieczeństwo, sytuacja w Europie po Brexicie oraz fundusze norweskie – to główne tematy środowych rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z premier Norwegii Erną Solberg.

Marek Kuchciński, który od wtorku przebywa z oficjalną wizytą w Oslo, spotkał się w środę z premier Erną Solberg. Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, głównymi tematami rozmów podczas spotkania były kwestie bezpieczeństwa, sytuacja po Brexicie oraz fundusze norweskie.

Fundusze norweskie, to dotacje z budżetu tego państwa przyznawane różnym krajom europejskim, które przyczynić się mają do spójności społecznej i gospodarczej w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Marszałek Sejmu w środę złożył też wieniec na Cmentarzu Zachodnim w Oslo przy pomniku i grobie polskich lotników i „cichociemnych” oraz innych obywateli polskich, którzy stracili życie na terytorium Norwegii w latach 1940-1945.

Odwiedził także skocznię Holmenkollen, gdzie Adam Małysz odniósł pierwsze zwycięstwo w PŚ w 1996r., a później triumfował jeszcze 4 razy.

We wtorek marszałek Sejmu spotkał się z królem Norwegii Haraldem V oraz przewodniczącym norweskiego parlamentu Olemicem Thommessenem. Głównymi tematami rozmów były: współpraca polsko-norweska, kwestie bezpieczeństwa, przyszłość Europy po Brexicie oraz współpraca regionalna. Marszałek Sejmu rozmawiał też z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych i obrony. Jak podała Kancelaria Sejmu, tematami rozmów, były polityka bezpieczeństwa i obrony.

Z przewodniczącymi norweskich delegacji parlamentarnych do Zgromadzeń Parlamentarnych: NATO, OBWE i Rady Europy, Kuchciński rozmawiał m.in. o współpracy w ramach organizacji międzynarodowych. Marszałek Sejmu spotkał się również z reprezentantami polskiej społeczności w Norwegii.

PAP/RIRM

drukuj