fot. facebook.com/prawicarzeczypospolitej/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Jeśli chodzi o samo procedowanie, Marek Kuchciński jako marszałek Sejmu był bardzo sprawny  

Marszałek Kuchciński – niezależnie o tych wszystkich uwag dotyczących stylu sprawowania funkcji marszałka – jeśli chodzi o samo procedowanie, był bardzo sprawny. Nawet jestem zaskoczony tą jego sprawnością, bo w sytuacji takich agresywnych działań ze strony opozycji potrafił sobie doskonale poradzić. To jest bardzo trudna kadencja i trzeba oddać Markowi Kuchcińskiemu właśnie tę sprawność – mówił w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam politolog dr Krzysztof Kawęcki.

Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. To konsekwencja oskarżeń o wykorzystywanie przez niego lotów rządowymi samolotami [więcej].

W ocenie dr. Krzysztofa Kawęckiego nie była to poważna afera, ale mogła mieć poważne skutki wyborcze dla Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie sądzę, żeby to teraz miało jakikolwiek wpływ na sondaże, natomiast wydaje mi się, że ta dymisja powinna nastąpić wcześniej. Oczywiście, wydaje się, że prawo nie zostało złamane, natomiast jednak pewne standardy, dobre obyczaje – tak. Poparcie dla PiS w dużym stopniu wynika właśnie z tego, że wyborcy, którzy głosują na tę formację, po prostu głosują ze względu na tę wiarygodność: na zapowiedź walki z korupcją, na przestrzeganie pewnych norm, zasad etycznych w życiu publicznym. To jest ten obszar bardzo wrażliwy. Naruszenie tego obszaru po prostu grozi poważnymi konsekwencjami – tłumaczył.

Marka Kuchcińskiego mocno atakowała tzw. totalna pozycja. Jej zarzuty były jednak bardzo obłudne – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

– Natomiast był jednak czas, żeby doprowadzić do pewnych uregulowań, bo przecież już wówczas i prasa pisała o tych wyczynach Tuska, jeśli chodzi o obszar latania samolotem i to można było uporządkować. To było jak gdyby wiadome i trzeba było po prostu reagować. (…) Ale oczywiście trzeba też powiedzieć, że nie wszystko da się zapisać, życie jest bogatsze, to tym niemniej ta postawa etyczna, wyczucie sytuacji jest bardzo ważne – wskazał politolog.

Markowi Kuchcińskiemu jako marszałkowi Sejmu należą się słowa pochwały za sprawność, z jaką procedował obrady niższej izby polskiego parlamentu – zwrócił uwagę dr Krzysztof Kawęcki.

– Marszałek Kuchciński – niezależnie o tych wszystkich uwag dotyczących stylu sprawowania funkcji marszałka – jeśli chodzi o samo procedowanie, był bardzo sprawny. Nawet jestem zaskoczony tą jego sprawnością, bo w sytuacji takich agresywnych działań ze strony opozycji potrafił sobie doskonale poradzić. To jest bardzo trudna kadencja i trzeba oddać Markowi Kuchcińskiemu właśnie tę sprawność. Myślę, że nie przekraczał pewnych regulaminów i zasad postępowania – mówił.

Politolog odniósł się również do decyzji ruchu Kukiz’15 o starcie w wyborach parlamentarnych z list Polskiego Stronnictwa Ludowego [więcej].

– To na pewno będzie służyło Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, bo być może dzięki temu PSL jakoś się prześlizgnie ponad tym 5-procentowym progiem wyborczym, chociaż trzeba powiedzieć, że PSL stracił bardzo dużo w wyborach do Parlamentu Europejskiego swojego elektoratu na wsi na rzecz PiS-u i to będzie bardzo trudno odzyskać. Drugie zastrzeżenie – elektoraty nie zawsze się sumują. W tym przypadku mogą się też nie zsumować, ale jeśli chodzi o Pawła Kukiza, to chciałbym powiedzieć, że nie sprawdził się jego pogląd, że nie będzie się zajmował sprawami – jak on to mówi – światopoglądowymi, że można funkcjonować skutecznie, w sposób trwały, ugruntowany w elektoracie bez odniesienia się do kwestii bardzo istotnych. Ale to jest chyba dość optymistyczne, że jednak polityka wymaga też mimo wszystko pewnej ideowości, pewnej klarowności, pewnego usystematyzowania poglądów – akcentował gość TV Trwam.

Elektorat głosujący dotychczas na Kukiz’15 w największym stopniu może przejąć Konfederacja – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

– Nie ma już ruchu Kukiz’15, a zatem ten elektorat w sposób naturalny odpływa. Pewnie Paweł Kukiz ma jeszcze jakiś swój elektorat, który być może coś dołoży do listy PSL, natomiast nawet sadząc po reakcjach internautów, którzy po deklaracji Pawła Kukiza, że idzie z PSL-em podajże 1000 osób opuściło w mediach społecznościowych Pawła Kukiza, to wydaje mi się, że mamy odpływ. To może być podzielony elektorat, ale wydaje mi się, że w pewnym stopniu chyba najwięcej może skorzystać na tym Konfederacja, czyli ta struktura, która buduje się na prawo od PiS. Na pewno nie całość tego elektoratu, ale wydaje mi się, że to będzie wartość dodana, która najwięcej korzyści przyniesie Konfederacji. Nawet jeśli to nie będzie znacząca część elektoratu, ale przy tych sondażach dla Konfederacji może mieć ogromne znaczenie – zaznaczył.

RIRM

drukuj