fot. flickr.com

Niskie straty zimowe w zasiewach

Tegoroczne straty zimowe w zasiewach zbóż ozimych i rzepaku są niewielkie – ocenia Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Obecnie stan zasiewów tych upraw jest dobry.

W przypadku zasiewów zbóż, liczba plantacji przeznaczonych do przeorania raczej nie przekroczy 1 proc. w skali kraju. Jeśli mowa o rzepaku – straty nie przekraczają 4-5 proc.

O szczegółach mówi prof. Jerzy Grabiński z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

– W przypadku rzepaku one raczej nie przekraczają 4-5 proc. i związane były przede wszystkim z tym, że na początku jesieni po siewach rzepaku, w niektórych miejscach wystąpiły niedobory wody. Natomiast jeżeli chodzi o zboża,  te straty są jeszcze mniejsze. Można zakładać, że nie przekraczają one 1 może 2 procent. Związane jest to z tym, że praktycznie w sytuacji, kiedy były mrozy, a były dość duże i krótkotrwałe, ale i tak na całym obszarze kraju zalegała pokrywa śniegowa. W związku z tym stan ozimin w tym roku można określać jako raczej dobry – ocenia prof. Jerzy Grapiński.

Ekspert wskazuje, że tegoroczne plony na chwilę obecną mogą być bardzo wysokie. Dodaje jednak, że są pewne sygnały świadczące o niedoborach wody w niektórych miejscach, co może sprawić, że stan upraw ulegnie pogorszeniu.

Ocenę stanu zasiewów upraw polowych głównych ziemiopłodów po zimie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wykonał w dniach 28-31 marca.

RIRM

drukuj