NIK będzie pomagała Ukrainie, Gruzji i Mołdawii

Polska NIK będzie pomagała najwyższym organom kontroli z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii w dostosowywaniu się do standardów UE. Polscy kontrolerzy w serii spotkań i seminariów przekażą własne doświadczenia dotyczące kontroli funduszy unijnych, walki z korupcją oraz badania finansów administracji rządowej i samorządowej. Deklaracja o współpracy w tym zakresie została podpisana dzisiaj w Sejmie w obecności Marszałka, Radosława Sikorskiego.

Eksperci z NIK od wielu miesięcy uczestniczą w przygotowywaniu projektów aktów prawnych na Ukrainie, przekazują doświadczenia ukraińskim urzędnikom, zwłaszcza w zakresie relacji między administracją rządową a samorządową.

Na podstawie podpisanej dzisiaj Deklaracji w Polsce i na Ukrainie zostaną zorganizowane szkolenia dla kontrolerów z Ukrainy w zakresie kontroli funduszy unijnych, zwalczania korupcji oraz badania finansów publicznych.

Z kolei w Mołdawii na podstawie zawartego porozumienia polska Najwyższa Izba Kontroli będzie prowadzić, wraz z kontrolerami z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, szkolenia dotyczące rozliczania projektów unijnych.

W Gruzji podpisana Deklaracja pozwoli na zorganizowanie dodatkowego wsparcia dla procesu dostosowania gruzińskiego Najwyższego Organu Kontroli do standardów unijnych. NIK prowadzi już w tym kraju razem z Niemieckim Najwyższym Organem Kontroli – za pieniądze unijne – projekt mający na celu dostosowanie pracy gruzińskich kontrolerów do standardów UE. Teraz proces ten zostanie wsparty dodatkowymi szkoleniami.

W oparciu o podpisaną dzisiaj deklarację w 2015 roku w Warszawie zostanie zorganizowane międzynarodowe seminarium na temat rozliczania i kontroli środków unijnych oraz standardów niezależności najwyższych organów kontroli. Wezmą w nim udział kontrolerzy z Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Polscy kontrolerzy z NIK będą przedstawiać wraz z przedstawicielami Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, kontrolerami z państw bałtyckich: Łotwy, Litwy i Estonii oraz audytorami z państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji i Węgier doświadczenia w zakresie rozliczania i kontroli środków unijnych. Przedmiotem debaty będzie także niezależność Najwyższych Organów Kontroli (NOK). Niezależność Najwyższych Organów Kontroli jest jednym z fundamentów demokracji o czym niedawno przypomniała ONZ w specjalnej rezolucji (69/2014).

Deklarację o współpracy między Najwyższymi Organami Kontroli Polski, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, w obecności Marszałka Sejmu, Radosława Sikorskiego, podpisali:

z Najwyższej Izby Kontroli:
Prezes – Krzysztof Kwiatkowski,

z Izby Obrachunkowej Ukrainy:
Przewodniczący – Roman Maguta,

z Urzędu Kontroli Państwowej Gruzji:
Audytor Generalny – Lasha Tordia,

z Trybunału Obrachunkowego Republiki Mołdawii:
Prezes – Serafim Urechean.

nik.gov.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl