fot. sxc.hu

Rosja wprowadziła embargo na polskie sery

Rosja wprowadziła tymczasowe embargo na polskie sery i produkty serowarskie – poinformował agencja RIA Novosti. Rosyjskie służby sanitarno-epidemiologiczne jako powód podały rzekome naruszenie wymogów prawnych.

To kolejny raz kiedy Moskwa wykorzystuje służby sanitarne do walki z importem żywności z Polski. W ubiegłym roku Rosja zakazała importu ukraińskich serów.

Polskie sery spełniają wszelkie normy Unii Europejskiej dotyczące jakości. Rosyjskie embargo ma więc podłoże polityczne – zauważył poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

– Rosja szuka na powodów, aby ograniczać import z Polski pokazując w ten sposób, że nasze zachowanie w polityce międzynarodowej nie odpowiada Rosji, więc te restrykcje będą ciągle zwiększane. Polska powinna wystąpić ze zdecydowanym sprzeciwem do Unii. Przypominam, że jeżeli chodzi o stosunki handlowe między Rosją a Polską partnerem jest UE, która podpisała umowę handlową z Rosją reprezentującą całą UE. Liczę na szybką interwencję mającą na celu, przede wszystkim, wyjaśnienie sprawy i likwidację tego ograniczenia – powiedział mówi poseł Krzysztof Jurgiel.

Rosyjskie embarga na kolejne produkty to odpowiedź Moskwy na sankcje nakładane przez UE i USA.

W sierpniu 2014 r. wprowadzono embargo na import żywności, w tym produktów mlecznych, mięsa, drobiu, owoców i warzyw z USA, UE oraz Norwegii i Kanady.

RIRM

drukuj