fot. flickr.com

NBP: W najbliższych tygodniach obszerny raport nt. pieniądza cyfrowego emitowanego przez bank centralny

Narodowy Bank Polski ma przedstawić w ciągu tygodnia-dwóch obszerny raport nt. pieniądza cyfrowego emitowanego przez bank centralny. Poinformował o tym prezes NBP Adam Glapiński. Przedstawiciel banku nie widzi na razie potrzeby wprowadzania rozwiązania tego rodzaju.

Prezes NBP podkreślił, że rolą banku centralnego jest stabilizacja systemu finansowego, a nowa forma pieniądza cyfrowego nie może do tego doprowadzić.

Jak zauważył, jedynym dużym krajem, który zapowiada wprowadzenie w niedługiej perspektywie pieniądza cyfrowego, są Chiny.

– Rząd Chin nie ukrywa, że będzie to pieniądz terminowy. Proszę pamiętać, że przy tym pieniądzu władze centralne państwa, tak czy inaczej ukształtowane – demokratycznie lub nie całkiem demokratycznie – mogą nagle ten pieniądz zlikwidować, unieważnić, mogą dwukrotnie zmniejszyć jego wartość, mogą wprowadzić jego terminowe wygaśnięcie z końcem roku albo od pierwszego dnia następnego miesiąca itd. Młodzi ludzie, którzy tak o tym myślą entuzjastycznie, chyba nie zdają sobie z tego sprawy, że pieniądz cyfrowy banku centralnego może być elementem totalnej władzy nad jednostką, nad społeczeństwem. Już i tak mamy dość dużo tych elementów, które niosą za sobą ograniczenia wolności. To już będzie totalne ograniczenie wolności – zaznaczył Adam Glapiński.      

Adam Glapiński    przyznał jednocześnie, że pewne elementy takiego rozwiązania mogą być jednak użyteczne. NBP prowadzi badania nt. cyfrowego pieniądza.

Warto zauważyć, że w naszym kraju coraz bardziej popularne są e-płatności. Pandemia doprowadziła jednak do wzrostu wartości banknotów w obiegu.

Przed rokiem na koniec marca było to około 264 mld zł; na koniec pierwszego kwartału wartość wzrosła do około 327 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl