fot. PAP/EPA

NATO zmodernizuje flotę systemu wczesnego ostrzegania AWACS; w projekcie m.in. Polska

NATO zamierza zmodernizować flotę systemu wczesnego ostrzegania AWACS. W programie wartym 1 mld dolarów weźmie udział także Polska. W środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezes Boeing International podpisali porozumienie w sprawie unowocześnienia floty.

Ma ona dotyczyć głównie wyposażenia dla załogi zajmującej się monitorowaniem przestrzeni powietrznej. Monitory i systemy, z których obecnie korzystają żołnierze, są przestarzałe. W modernizacji, tak samo jak w całym programie, uczestniczy 16 krajów należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polska.

Szef sejmowej komisji obrony, poseł PiS-u Michał Jach wskazał, że Polska wpisuje się w ten sposób w uczestnictwo w najlepszym na świecie systemie wczesnego ostrzegania.

– System AWACS to są samoloty Boeinga wypełnione nowoczesnym sprzętem rozpoznania: obrazowym, radiolokacyjnym na innych częstotliwościach, który powoduje, że ten samolot lecąc w powietrzu widzi na dwieście kilometrów w prawo, lewo, z przodu i z tyłu wszystko, co się dzieje. To jest rejestrowane i przekazywane. Modernizacja, można zakładać, spowoduje zwiększenie zasięgu i zamontowanie nowocześniejszych systemów, które w sposób dokładniejszy i bardziej przetworzony tę informację będą przekazywać do centrów dowodzenia – powiedział poseł Michał Jach.

NATO ma 14 samolotów AWACS E-3A, które są zmodyfikowanymi wersjami Boeinga 707. Maszyny, których baza główna mieści się w Niemczech przynajmniej dwa razy w tygodniu latają nad Polską i krajami bałtyckimi.

RIRM

drukuj