NATO wyśle misję szkoleniową do Iraku

NATO wyśle do Iraku misję szkoleniową, której zadaniem będzie pomoc w stabilizowaniu sytuacji w tym kraju. Decyzję o rozpoczęciu planowanego zadania podjęli ministrowie obrony państw Sojuszu na szczycie w Brukseli.

Sojusz chce rozpocząć misję w momencie, gdy terroryści z tzw. Państwa Islamskiego ponieśli znaczące straty w Syrii i Iraku. Według danych NATO, zostali wyparci z 98 proc. okupowanych wcześniej terytoriów. Dzięki działaniom międzynarodowej koalicji przeciwko bojownikom udało się wyzwolić ponad 7,5 mln ludzi spod ich terroru.

– Wierzymy, że w najlepszym interesie NATO jest to, abyśmy odpowiadając na prośbę rządu – budowali stabilność w Iraku. Będziemy konsekwentnie realizować tam misję, aby zbudować zdolności, które według nich są potrzebne do utrzymania wysiłków na rzecz ochrony ludności przed powstaniem kolejnego państwa, które będzie organizacją terrorystyczną – podkreślał sekretarz obrony USA Jim Mattis.

O rozpoczęciu planowania misji szkoleniowej w Iraku poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. O wysłanie takiej misji prosili zarówno rząd Iraku, jak i członkowie międzynarodowej koalicji wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie.

– NATO już szkoli siły irackie, ale ustanowienie misji sprawi, że nasze obecne wysiłki szkoleniowe będą bardziej zrównoważone – wskazał Jens Stoltenberg.

Obecne NATO wspiera wojsko irackie w ramach tzw. mobilnych zespołów szkoleniowych, które działają w określonych miejscach przez krótki czas. Iraccy wojskowi są też szkoleni w państwach NATO oraz w innych krajach partnerskich. Ramy nowej misji nie zostały jeszcze dokładnie określone. Nie wiadomo także, jaki wkład w nią będą ponosić poszczególni członkowie Sojuszu.

– Zamierzamy pomóc irackim siłom w stawaniu się coraz bardziej profesjonalnymi, zakładając wyspecjalizowane akademie wojskowe i szkoły. Planujemy zwiększyć obecność NATO, ale nie planujemy misji bojowej – mówił Jens Stoltenberg.

Na szczycie NATO ministrowie obrony ustalili, że potrzebna jest poprawa zdolności reagowania na przyszłe kryzysy w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie m.in. przez bardziej zaawansowane planowanie, ćwiczenia oraz budowanie lokalnych zdolności obronnych. NATO także cały czas współpracuje z partnerami np. z Jordanii i Tunezji. Sojusz pomaga tym państwom zmodernizować instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz szkoli ich wojskowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl