fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: Powstanie społeczny komitet obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do Auschwitz-Birkenau, którymi byli Polacy

Obchody są zaplanowane na 14 czerwca 2020 r. Zebranie organizacyjne komitetu odbędzie się w Tarnowie 7 grudnia. Stowarzyszenie Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy zgłosiło do muzeum Auschwitz i polskich władz postulaty dot. formuły obchodów.

Chodzi między innymi o to, by muzeum było w tym dniu wyłączone ze zwiedzania, by sprawowana była Msza św. przed Blokiem Śmierci, a także by można było wejść na uroczystości z polskimi flagami. Realizacji postulatów ma dopilnować społeczny komitet.

Dr Jerzy Bukowski, historyk, przypomniał, że w pierwszych transportach w 1940 roku do Auschwitz przywożeni byli Polacy. W jego ocenie zakaz wnoszenia polskich flag na teren muzeum jest niezrozumiały.

– Ten obóz kojarzy się w świadomości całego świata z Holokaustem, zagładą narodu żydowskiego, ale tam ginęli przedstawiciele wielu narodów z całej Europy i musimy o tym pamiętać. Ja kompletnie nie rozumiem, dlaczego dyrekcja i państwowa rada tego muzeum nie jest w stanie tej kwestii jednoznacznie załatwić, dlaczego dochodzi do takich skandalicznych sytuacji, że zabrania się na teren obozu, w którym ginęli Polacy i który był utworzony przez Niemców na terytorium II Rzeczpospolitej Polskiej, wnoszenia polskich flag – mówił dr Jerzy Bukowski.

Muzeum Auschwitz-Birkenau zapowiedziało, że sprawą zajmie się za kilka miesięcy.  Stowarzyszenie Prawo do Prawdy zwróciło się w tej sprawie m.in. do kancelarii prezydenta i premiera. Jak na razie społecznicy nie otrzymali odpowiedzi.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl