Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa coraz więcej pieniędzy

W trzecim kwartale tego roku, jak podał ZUS, nadal można było obserwować wysoką dynamikę przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w ujęciu rok do roku.

Wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w okresie styczeń-wrzesień były o 9 proc. wyższe od tych osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku i utrzymywały się niezmiennie na wysokim poziomie, co było wynikiem dobrej sytuacji w gospodarce naszego kraju.

Przyrost wpływów składkowych przekłada się na bardzo dużą wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – mówił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

– Mamy więcej wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek o 9 proc. Obecnie wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli możliwość pokrywania bieżących wydatków bieżącymi wpływami składkowymi, ukształtował się na poziomie 77,5 procent, a więc jest to bardzo dużo. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze przed 10 laty mówiliśmy o wydolności na poziomie nieprzekraczającym 70 procent. Na wzrost wpływają przede wszystkim większe zatrudnienie i wyższe wynagrodzenia – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Największą pozycją po stronie kosztów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wydatki na emerytury i renty. W okresie styczeń–wrzesień wyniosły one blisko 168,5 mld zł, co stanowi 78,8 proc. kosztów zaplanowanych na ten rok.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl