ZUS: Wpłynęło już ponad 275 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzice złożyli już ponad 275 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że w styczniu tych wniosków może wpłynąć nawet 450 tysięcy.

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice mogą sami wybrać, czy chcą, by było ono wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

Wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można składać elektroniczne od 1 stycznia. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się ZUS.

Prezes Zakładu, prof. Gertruda Uściska, mówi, że zainteresowanie nowym świadczeniem jest duże. Rodzice złożyli już ponad 275 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

– Zakładaliśmy, że w styczniu będzie ok. 450 tys. [wniosków – red.], czyli ponad 60 proc. rodziców czy opiekunów złożyło już wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To jest też dowód na to, że rzeczywiście rodzice świetnie sobie radzą z tymi nowoczesnymi sposobami, jak prosty kreator wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, bo średni czas wypełniania tego wniosku zajmuje im ok. 12 minut. To jest bardzo dobry czas. (…) Widzimy, że zainteresowanie jest bardzo duże – podkreśla prof. Gertruda Uścińska.         

Resort rodziny w spodziewa się w tym roku 615 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu, mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę.

RIRM

drukuj