fot. PAP/EPA

Najkrwawsza wojna ostatnich lat. W Etiopii w ciągu 2 lat mogło zginąć nawet 600 tys. osób

W ciągu zaledwie dwóch lat konfliktu w Etiopii zginęło nawet 600 000 cywilów. Zakończona w ubiegłym roku wojna w Etiopii to zdecydowanie najkrwawsza wojna ostatnich lat, jednak przez pandemię COVID-19 oraz inwazję Rosji na Ukrainę wsparcie dla kraju było jak dotąd ograniczone. Sytuację stara się zmienić Polska Misja Medyczna, która rozpoczęła pomoc dla niedożywionych noworodków w szpitalu w Woliso.

Etiopia to jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Według danych ONZ pomocy potrzebuje tam ponad 24 mln ludzi – większość w kontekście żywności i grożącemu im niedożywienia i głodu. Głód mógł być przyczyną śmierci nawet połowy ofiar wojny domowej, która rozrywała kraj od końca 2020 do października 2022 roku. Według szacunków badaczy Uniwersytetu Gandawskiego opartych m.in. na zdjęciach satelitarnych pól uprawnych oraz doniesieniach o masakrach ludności cywilnej, całkowita liczba cywilnych ofiar konfliktu może sięgać do 600 tys. osób.

– To oznaczałoby, że konflikt w Etiopii byłby najkrwawszym konfliktem XXI wieku, a liczba ofiar cywilnych mogłaby być porównywana jedynie z trwającą już ponad 12 lat wojną w Syrii – skomentowała Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

– Niedożywienie i głód uderzają najmocniej w najsłabszych, czyli noworodki. Stąd naszą pomoc kierujemy właśnie do najmłodszych dzieci, bo to, czy im pomożemy, będzie decydować o ich zdrowiu i życiu – dodała.

Dostęp do medycznej opieki jest dla przeciętnego mieszkańca Etiopii bardzo ograniczony. Wskaźnik liczby lekarzy do pacjentów wynosi w tym kraju 1:50 000, a pielęgniarek 1:5000 i jest najniższy w Afryce Subsaharyjskiej. Zróżnicowana geografia Rogu Afryki i trudności z pokonywaniem odległości między domem a szpitalem zagrażają najmłodszym pacjentom. Sytuacji nie polepszyła wojna domowa, a na niedożywienie mają wpływ również susze – przez pięć lat z rzędu w porze deszczowej opady były bardzo niskie i nie wystarczały dla normalnego działania rolnictwa.

– Wspieramy konkretny szpital w mieście Woliso, w którym opieką medyczną i dożywianiem objętych zostanie na początek 850 noworodków – zaznaczyła Małgorzata Olasińska-Chart.

Wskazała również, że „w planach jest zakup ratującego życie sprzętu, jak koncentratory tlenu czy inkubatory”.

 

Polska Misja Medyczna

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl