Do Polski nadciąga fala afrykańskich upałów

Alerty pogodowe najwyższego stopnia, żar z nieba i temperatury bliskie 40 stopni Celsjusza – nad Polskę nadciąga fala afrykańskich upałów. Dla jednych wymarzona pogoda, a dla innych prawdziwa udręka. Lekarze alarmują o zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku.  

Nad Polskę nadciąga tropikalna pogoda za sprawą gorącego powietrza płynącego z Afryki i południa Europy. Meteorolodzy przewidują, że w tym tygodniu może paść rekord gorąca w Polsce, który wynosi obecnie nieco ponad 40 stopni Celsjusza.

Doktor Andrzej Dopta przypomina, że na największe niebezpieczeństwo podczas upałów narażone są dzieci i osoby starsze.

– Nie powinniśmy zbyt długo przebywać na otwartej przestrzeni między godziną 12.00 a 14.00. Jeżeli już jesteśmy na słońcu, musimy zadbać o naszą skórę, a więc pokryć ją odpowiednimi filtrami, a jedną z najważniejszych rzeczy jest kwestia uzupełnienia płynów. I to nie zwykłych płynów – wody, ale często płynów, które zawierają elektrolity, bo pocąc się tracimy sód, potas i wiele innych istotnych substancji – podkreślił doktor Andrzej Dopta, internista.

Pogoda z całą pewnością sprzyja plażowaniu. Kąpieliska nad morzem pękają w szwach. Tu musimy pamiętać o podstawowych akcesoriach – czapce na głowę, okularach i kremie z wysokim filtrem.

Aby wakacje nad morzem przebiegały pod znakiem relaksu, bezpieczeństwa i uśmiechu, musimy pamiętać o tym, by zabrać ze sobą zdrowy rozsądek.

– Będąc na plaży często lubimy sobie wypić piwo. Wiele osób uważa, że to nie jest alkohol, a to jest coś bardzo niebezpiecznego, bo zabija nasz krytycyzm. Możemy później ponieść bardzo dotkliwe szkody – dodał doktor Andrzej Dopta.

Niższych temperatur można się spodziewać z początkiem nowego tygodnia, bowiem nad Polskę nadciągnie niż i strefa frontów z deszczem i burzami.

Dziś w województwach wschodnich i północno-wschodnich zachmurzenie małe. Jedynie na południowym wschodzie w ciągu dnia miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i przelotne opady deszczu oraz burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże i przelotne opady deszczu oraz burze, gdzieniegdzie z gradem.

Wysokość opadu w burzy miejscami do 30 mm. W ciągu dnia od zachodu kraju większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

Temperatura maksymalna: w zachodniej połowie kraju od 23 st., 26 st. na wybrzeżu do 31 st. na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie; we wschodniej połowie kraju od 30 st. do 34 st. Nad morzem około 23 st.

Wiatr słaby, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na pozostałym obszarze kraju przeważnie północno-zachodni. Na wybrzeżu wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie małe, jedynie na wschodzie i południu kraju miejscami duże i tam zanikające opady deszczu, a przed północą, na południowym wschodzie miejscami burze. Temperatura minimalna od 15 st., 19 st. na północy do 18 st., 20 st. na południu, jedynie miejscami na Pomorzu 12st., 14st. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl