fot. facebook.com/NowyZielonyLad

Na konferencji w Zamościu dyskutowano m.in. o polityce Zielonego Ładu

O unijnej polityce Zielonego Ładu dyskutowano w trakcie konferencji naukowej w Zamościu. Padło ostrzeżenie, że to współczesna utopia, w której ideologia staje się narzędziem wpływu.

Naukowej dyskusji w Zamościu, która wpisuje się VIII edycję Międzynarodowego Kongresu Europa Christi, towarzyszyło pytanie o fundamenty i perspektywy Europy. Wśród fundamentów prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej, wymienił małżeństwo.

– Nierozerwalne, trwałe, będące filarem dla rodziny – mówił rektor Akademii.

W swoim wystąpieniu podkreślał, że małżeństwo jako fundament jest dziś powszechnie kwestionowane.

– Ponad 50 proc. związków małżeńskich w naszej Ojczyźnie w ciągu trzech lat ulega rozpadowi – zaznaczył prof. Paweł Skrzydlewski.

Prelegenci pochylali się nad zagadnieniem zrównoważonego rozwoju. W Unii Europejskiej pojęcie to zostało zdominowane przez politykę tzw. Zielonego Ładu.

– Który bazując na słusznym sprzeciwie wobec degradacji środowiska w wielu miejscach na świecie, proponuje rozwiązania, które tak naprawdę prowadzą do zniewolenia człowieka – oznajmił były minister edukacji.

Prof. Przemysław Czarnek wyjaśnił, że Zielony Ład staje się utopią, szkodliwą dla społeczeństwa.

– Nie ma to nic wspólnego ze świadomym, odpowiedzialnym podejściem do ochrony środowiska. Nie ma to nic wspólnego z działaniem w ramach zrównoważonego rozwoju – dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak wyjaśnił prof. Mieczysław Ryba, w Zielonym Ładzie ideologia staje się narzędziem wpływu.

– W tle – jak to zwykle bywa – ta ideologia ma pewne podłoże czyichś interesów, które tam są zakotwiczone – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Naukowcy zastanawiali się, jak Europa Środkowo-Wschodnia może odpowiedzieć na współczesne próby podporządkowania jej innym. Pojawił się temat Międzymorza jako narzędzia upodmiotowienia. Wzorców dla takiej współpracy szukał prof. Marcin Szewczak, który zajął się organizacją konferencji.

– Chcemy wskazywać na takie przykłady jak Janos Esterhazy, polsko-węgierski arystokrata, który działał na rzecz pojednania narodów między Polakami, Słowakami i Węgrami – powiedział prof. Marcin Szewczak.

Wśród przykładów państw regionu w dyskusji wymieniona została Via Carpatia jako element zrównoważonego rozwoju regionalnego. Naukowcy zastanawiali się też nad religijnością młodych w Polsce i na Węgrzech oraz nad jakością edukacji w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Sięgnięto również po postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz jego spojrzenie na ład społeczny i ludzką pracę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl