MRPiPS pozytywnie o obniżeniu wieku emerytalnego

Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pozytywnie opiniuje prezydencki projekt ustawy ws. obniżenia wieku emerytalnego. Mija termin uzgodnień międzyresortowych, a dziś mamy poznać także ostateczne stanowisko rządu na temat projektu.

Prezydent Andrzej Duda już w czasie kampanii prezydenckiej zapowiadał cofnięcie reformy koalicji PO–PSL, która podniosła wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn.

Projekt zakłada, że kobiety będą przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśla, że stanowisko rządowe odnosi się tylko do prezydenckiej propozycji.

– Wiemy, że Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska dla związkowców i pracodawców. Rząd liczył się zarówno z propozycją związkową jak i pracodawców. Wszystkie propozycje były bardzo uważnie przeanalizowane, ale niemniej, gdyby było wspólne stanowisko w tej kwestii, to mielibyśmy tu taki problem, jak pogodzić te różne racje. Gdyby było w tej sprawie porozumienie, to trudniej byłoby przygotować takie stanowisko, jakie mamy – zaznacza Elżbieta Rafalska.

Minister Rafalska poinformowała również, że trwa przegląd systemu emerytalnego. Zakończy się on do końca lipca. Sejmowa podkomisja, która pracuje nad prezydenckim projektem emerytalnym, skierowała dokument do biura legislacyjnego. Eksperci mają opracować nowy tekst ustawy, który będzie uwzględniał zmiany w prawie.

RIRM

drukuj