gov.pl/web/obrona-narodowa

MON przedstawia wyniki audytu w resorcie

Wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak–Kamysz, przedstawia jawną część audytu przeprowadzonego w resorcie. Towarzyszą mu pytania o kontynuację kontraktów zbrojeniowych zawartych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Ekipa, która w grudniu przejęła w Polsce władzę, w kampanii wyborczej zapowiadała rozliczenie poprzedników. We wszystkich resortach prowadzone są audyty. Wynikami ze swego ministerstwa podzielił się wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– W ciągu ubiegłych dwóch lat nie podjęto nawet prac nad aktualizacją lub wydaniem nowej strategii bezpieczeństwa narodowego, która jest z roku 2020 – poinformował szef resortu.

Wicepremier skrytykował poprzedników m.in. za brak wydania 16 rozporządzeń do ustawy o obronie ojczyzny. Spotkało się to z jednoznaczną odpowiedzią byłego wiceministra obrony, Marcina Ociepy, który podnosił, że łącznie wszystkich aktów wykonawczych do tej ustawy jest 174.

– Skoro brakuje 16, to nasz rząd przygotował i wdrożył 158 aktów wykonawczych – powiedział.

Emocje budzą wątpliwości zgłaszane przez nową większość w sprawie zakupów uzbrojenia.

– Nie przyszliśmy do rządów z decyzją zrywania kontraktów – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

W tych słowach wicepremier nawiązał do roku 2016 i rezygnacji z zawartego przez rząd PO-PSL kontraktu za zakup francuskich śmigłowców wielozadaniowych Caracal.

– Gdyby ten kontrakt nie został zerwany, dostarczonych byłoby w 2021 roku do polskiej armii 40 z 50 zamówionych maszyn – wskazał szef MON.

To byłby wyjątkowo niekorzystny zakup – odpowiedział Antoni Macierewicz, który jako minister obrony zrezygnował z zakupu Caracali.

– Tych Caracali, których nie chce żadne państwo, których nie chcą nawet Francuzi, bo się do niczego nie nadają – wyjaśnił polityk PiS.    

Rząd zapowiada podtrzymanie zawartych kontraktów. Problem w tym, jak będą one realizowane. Zaskakująca jest wypowiedź szefa resortu obrony, dotycząca zakupów sprzętu w Korei Południowej.

https://twitter.com/Gosc_RadiaZET/status/1755172485777989654

„Oferta, którą w części przedstawili Koreańczycy, jest nie do zaakceptowania, również współfinansowanie czy kredytowanie jest nie do zaakceptowania. Ona jest po prostu za słaba. Ona jest niemożliwa do zrealizowania – powiedział w Radiu ZET Władysław Kosiniak-Kamysz.

To zaskakująca wypowiedź – zaznaczył poseł Marcin Ociepa.

– Rozumiem wypowiedzi obecnego rządu jako element negocjacji ze stroną koreańską, francuską czy amerykańską – dodał.

Kontrakty z Koreą Południową zapewniają względnie szybką dostawę sprzętu, a także możliwość jego produkcji w Polsce. Odstąpienie od kredytów oferowanych przez Koreę zmusza rząd do poszukiwania innych źródeł finansowania – zauważył ekonomista, dr inż. Andrzej Michalak.

– Przez kogo te kredyty miałyby być udzielane? Przez niemieckie czy francuskie banki? – pytał ekspert.

Polska w Korei kupuje czołgi, wyrzutnie rakietowe i samoloty szkolno-bojowe. Część maszyn jest już w polskiej armii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl