Mniejsze zainteresowanie kredytami wśród Polaków

W czasie pandemii ostrożnie zarządzamy finansami. W ubiegłym roku Polacy zaciągnęli o 20 proc. mniej kredytów niż w roku poprzednim.

W ubiegłym roku Polacy zaciągnęli kredyty na łączną kwotę prawie 141 mld zł.

– To jest o 29 mld i 18 proc. mniej niż w roku poprzednim. Było to głównie spowodowane takimi największymi spadkami w kredytach gotówkowych i pożyczkach poza bankowych – mówi dr Mariusz Cholewa prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.

Ich sprzedaż zmniejszyła się kolejno o 30 i 33 proc. Na kryzys wywołany epidemią koronawirusa odporne okazały się kredyty mieszkaniowe i ratalne.

– Gwiazdą ubiegłego roku były kredyty ratalne, których Polacy zaciągnęli o 1 proc. więcej niż w roku 2019 – wskazuje prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty mieszkaniowe spadły zaledwie o 2,9 proc. Biuro Informacji Kredytowej liczy w tym roku na odbicie w sektorze pożyczek.

– Patrzymy z umiarkowanym optymizmem na rynek i szacujemy, że co prawda nie osiągniemy tych poziomów sprzedaży kredytów z roku 2019, ale on będzie znacząco lepszy niż rok 2020 – tłumaczy dr Mariusz Cholewa.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych może wzrosnąć o 14 proc., ratalnych o 5 proc, a sprzedaż kredytów gotówkowych nawet o 16 proc.

TV Trwam News

drukuj