Banki straszą zawieszeniem ofert hipotek i wzrostem opłat

Od stycznia niektóre banki mogą zatrzymać udzielanie kredytów mieszkaniowych. Twierdzą, że nie da się uniknąć wzrostu marż i opłat – to reakcja na przygotowywany przez rząd projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wiele banków już zaczęło pobierać dodatkowe opłaty np. za rozpatrzenie wniosku, z czego zrezygnowano 10 lat temu.

Prawo i Sprawiedliwość uspokaja – w uzasadnieniu projektu podkreśla, że podatek nie pogorszy warunków udzielania kredytów.

Podatek bankowy koszty ma przerzucić na właścicieli instytucji finansowych, a te w Polsce w większości są w obcych rękach –  mówi dr Marian Szołucha, z Forum dla Wolności i Rozwoju. Ekonomista dodał, że podatek trzeba wprowadzić i obecnie na pewno nie zaszkodzi gospodarce.

– Zyski sektora bankowego w Polsce w ostatnich latach były bardzo sowite, wynosiły od 15 do 17 mld zł. W ogóle warunki funkcjonowania banków zagranicznych w naszym kraju podczas ostatniego ćwierćwiecza były porównywalne do Eldorado. Warto zwrócić uwagę  na fakt, iż ten podatek, jeśli wierzyć zapowiedziom polityków Prawa i Sprawiedliwości, ma dotyczyć tylko banków dużych. Ma to obowiązywać od pewnego progu aktywów podstawy wymiaru tego podatku. To oznacza, że da to oddech dla banków małych i instytucji zajmujących się działalnością zbliżoną do bankowej – zaznacza dr Marian Szołucha.

Szacunki wskazują, że podatek od aktywów w przyszłym roku ma dać do 7 mld zł wpływów do budżetu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl