fot. flickr.com

W ramach tarczy antykryzysowej do firm trafiło ponad 5,5 mld zł

Ponad 5,5 miliarda złotych trafiło do 27 tysięcy firm w ramach tarczy finansowej. To pomoc, którą do przedsiębiorców kieruje Polski Fundusz Rozwoju. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju w kwietniu w porównaniu z marcem o połowę spadła liczba likwidowanych firm. To jeden z dowodów działania tarczy antykryzysowej – zauważają ekonomiści.

Polscy przedsiębiorcy korzystają z pomocy państwa w czasie koronawirusa – podkreślił na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju.

„Na konta prawie 27 tys. firm, zatrudniających ok. 268 tys. osób (umowy o pracę i umowy cywilnoprawne) w ramach tarczy finansowej trafiło już prawie 5,6 mld zł” – poinformował Polski Fundusz Rozwoju.

Średnie wsparcie dla mikrofirmy to 72 tysiące złotych. Dla małej i średniej firmy – prawie 2 miliony złotych. Częściowo bezzwrotne środki przeznaczyć można na ratowanie płynności firmy czy na realizację planów inwestycyjnych.

Tarcza finansowa spełnia oczekiwania przedsiębiorców – zaznaczył Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Jest to system nowoczesny, informatyczny, oparty o oświadczenia, relatywnie prosty do złożenia – powiedział prezes Cezary Kaźmierczak.

Według Ministerstwa Rozwoju w kwietniu spadła liczba firm, które zawiesiły lub zlikwidowały działalność. Jak zauważyła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, w porównaniu do marca to spadek o 49 procent.

– To pokazuje, że polski biznes potrafi się utrzymać, ale również pokazuje, że tarcza antykryzysowa i wszystkie jej narzędzia spełniają swoje warunki – powiedziała minister Olga Semeniuk.

Z kolei badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju podało, że z 18 do 10 procent spadła liczba firm deklarujących brak środków na działalność. Z drugiej strony wskazuje na dziesięcioprocentowy wzrost liczby firm notujących spadki przychodów.

Losy firm zależą od obostrzeń gospodarczych – zaznaczył ekonomista Conrad Gadomski.

– To nie znaczy, że koniec końców firmy, które mogłyby upaść teraz, nie upadną w późniejszym terminie. Musimy czekać i obserwować – wskazał Conrad Gadomski.

Od 30 kwietnia Senat pracuje nad trzecią odsłoną tarczy antykryzysowej. Zmiany m.in. zwiększą pulę firm, które skorzystają ze zwolnienia z ZUS-u.

Do ustawy zastrzeżenia ma senacka komisja budżetu – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

– Senatorowie, legislatorzy znaleźli mnóstwo czegoś, co się określa kolokwialnie wrzutkami. (…) Co ma wspólnego z walką z wirusem fakt, że  Senat zostaje pozbawiony opiniowania wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej – wskazał Tomasz Grodzki. 

Senat celowe przedłuża prace – podkreśliła Olga Semeniuk.

– Mam nadzieję, że pan marszałek jest również gotowy do dyskusji na temat aspektów gospodarczych – powiedziała wiceminister rozwoju.

Od dzisiaj działalność wznowić mogą żłobki i przedszkola – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Odpowiadaliśmy na apele rodziców, żeby umożliwić podejmowanie pracy. Jest możliwość otwierania żłobków i przedszkoli. Ta decyzja należy z jednej strony do samorządów – wskazał minister Stanisław Szwed. Z drugiej strony to rodzice zdecydują, czy wysłać dziecko do placówki.

Państwo dalej wypłaci zasiłek tym rodzicom dzieci, które nie ukończyły 8 lat i pozostaną w domach – poinformował rzecznik Krzysztof Cieszyński, pomorskiego ZUS.

– Zasiłek opiekuńczy został wydłużony. Teraz będzie on obowiązywał dodatkowo od 4 do 24 maja – oświadczył Krzysztof Cieszyński.

Decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli musi być skonsultowana z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. Dyrektorzy i pracownicy placówek uzyskają informacje pod numerem infolinii (22) 461 60 68.

TV Trwam News

drukuj